Saskatoon zastąpił nazwę ulicy John A. Macdonald Road nową  nazwą pochodzenia indiańskiego  miyo-wâhkôhtowin Road.

Rada Miasta Saskatoon zgodziła się na wprowadzenie tej zmiany w czerwcu 2021 r., ponieważ chciała odpowiedzieć na „wezwania do działania” wystosowane przez kanadyjską Komisję Prawdy i Pojednania.

Miasto zdecydowało się zmienić nazwę drogi, aby uwzględnić szkody związane z jej poprzednią nazwą John A. Macdonald Road, w związku z tym, że pierwszy premier Kanady pomógł w stworzeniu kanadyjskiego systemu szkół z internatem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nowa nazwa ulicy pochodzi z języka Cree i oznacza „dobre stosunki”.

Rada zatwierdziła nową nazwę we wrześniu i została wybrana, ponieważ reprezentuje ona, w jaki sposób pozytywne relacje mogą jednoczyć ludzi.

W czwartek w mieście odbyła się ceremonia uczczenia zmiany nazwy w szkole wâhkôhtowin.

Wydarzenie obejmowało występy kręgów bębniarskich i lekcje prowadzone przez członka miejscowej starszyzny na temat nowej nazwy ulicy.

Burmistrz Saskatoon, Charlie Clark, określił zmianę nazwy jako „historyczną”. „Chcemy celebrować i pielęgnować dobre relacje, a nie szkodliwą politykę” – powiedział Clark.

Mieszkańcy ulicy będą musieli zaktualizować swoje dokumenty, w tym prawa jazdy i paszporty.

Miasto posiada wytyczne dotyczące wprowadzania wszystkich niezbędnych zmian oraz pomocy finansowej na pokrycie wszelkich związanych z tym wydatków.

Clark stwierdził, że zmiana nazwy ulicy była dla niego znaczącym doświadczeniem pouczającym, a miasto poczyniło wysiłki, aby w cały proces zaangażować mieszkańców mieszkających przy tej ulicy. Jednak wiele osób skarżyło się na posiedzeniu rady miejskiej, że przeprowadzono niewiele konsultacji z mieszkańcami.