Z akt wynika, że ​​zakwaterowanie i wyżywienie dla nielegalnych imigrantów na jednym przejściu granicznym w Quebecu kosztuje równowartość 1220 dolarów na osobę.
Ottawa wydała 769 mln dolarów na hotele i posiłki dla uchodźców i nielegalnych imigrantów w 2023 r.

Według Departamentu Imigracji federalne finansowanie pokoi hotelowych i posiłków dla uchodźców i nielegalnych imigrantów kosztowało w tym roku 769 milionów dolarów, a długość pobytu w hotelach wahała się od tygodni do miesięcy.

„Istnieją dwa mechanizmy finansowania. Pierwszym z nich są tymczasowe miejsca zakwaterowania, którymi są hotele” – powiedziała Nathalie Manseau, dyrektor finansowa departamentu imigracyjnego, podczas swojego zeznania przed Senacką Komisją Finansów Narodowych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Przewidywane wydatki na ten rok finansowy wyniosą 557 milionów dolarów. Mamy jeszcze kilka miesięcy w roku, więc są to przewidywane wydatki. Drugi to tymczasowy program pomocy mieszkaniowej o wartości 212 milionów dolarów.

Różne gminy w Kanadzie składają wnioski o zwrot kosztów, a departament imigracyjny ocenia wnioski o zwrot kosztów do kwoty 212 milionów dolarów, powiedziała  Manseau, jak po raz pierwszy doniosła Blacklock’s Reporter. Około połowa tej sumy – 100 milionów dolarów – została przyznana gminom w obszarze Greater Toronto Area.

Manseau nie podała liczby, ilu uchodźców i nielegalnych imigrantów zostało zakwaterowanych, ale kwota ta wynosiła 769 milionów dolarów.

Z dokumentu dochodzenia wynika, że ​​departament imigracyjny zarezerwował pokoje dla nielegalnych imigrantów w całym kraju, w tym w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej, Winnipeg, Niagara Falls, Windsor, Ottawa, Kornwalia, Ontario, Moncton, Fredericton, Halifax i St. John’s, a także w wielu gminach w Quebec: Anjou, Brossard, Dorval, Laval, Longueuil, Montreal, Point-Claire, Saint-Bernard-de-Lacolle, St-Jean-sur-Richelieu i Saint-Laurent.

W lutym 2023 r. miasto Niagara Falls informowało, że ma trudności z przyjęciem w pokojach hotelowych prawie 3000 osób ubiegających się o azyl, które przekazano gminie. Miasto twierdzi, że napływ osób ubiegających się o azyl powoduje wypieranie turystów z obiektów noclegowych  i drenaż zasobów miasta.

Biuro Budżetowe stwierdziło w raporcie z 2018 r. , że federalne koszty nielegalnej imigracji wynoszą średnio od 16 666 do 33 700 dolarów, od przypadku w zależności od długości apelacji o pozostanie w kraju.

„Przewiduje się, że koszty w przeliczeniu na migranta z czasem wzrosną” – czytamy w raporcie. „Wynika to głównie z przewidywanego dłuższego czasu oczekiwania migrantów na dokończenie całego procesu składania wniosku o azyl”.