Jak podkreślono w raporcie Rentals.ca z grudnia 2023 r., kanadyjski rynek wynajmu nieruchomości w dalszym ciągu bije rekordy.

Ta tendencja wzrostowa wyraźnie kontrastuje ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie rynek najmu przeżywa spadki.

Kanadyjski rynek wynajmu odnotował znaczny wzrost, a średni czynsz wywoławczy wzrósł w tym roku o 8,4% w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Dla porównania, w październiku nastąpiła zmiana o 9,9% rok do roku, a we wrześniu – 11,1%.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Jest to wynik niepowodzenia Kanady w budowie wystarczającej liczby domów, aby nadążyć za wzrostem populacji. Kanada buduje obecnie mniej domów niż w latach 70.” – stwierdziła w komunikacie prasowym Kanadyjska Partia Konserwatywna.

Najbardziej znaczący wzrost odnotowały mieszkania z jedną sypialnią – roczny czynsz wzrósł o 13,6%, średnio 1943 dolarów miesięcznie. Ceny mieszkań jako całości wynosiły średnio 2125 dolarów miesięcznie, co stanowi wzrost o 11,2% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Alberta przoduje pod względem podwyżek cen wynajmu, odnotowując wzrost o 16,1% rok do roku. Tuż za nią plasują się Quebec i Nowa Szkocja z wskaźnikami 10,9% i 9,9%, a czynsze osiągają odpowiednio 1977 dol. i 2165 dol.

Czynsz w Albercie wzrósł częściowo z powodu imigracji. Premier Danielle Smith spodziewa się, że liczba ludności prowincji podwoi się do 2050 r. W latach 2022–2023 Alberta odnotowała najwyższą w historii imigrację netto między prowincjami – o 56 245 osób więcej przeprowadziło się do prowincji, niż ją opuściło.

„W listopadzie Edmonton wyprzedził Calgary i został liderem wzrostu czynszów na największych rynkach Kanady” – czytamy w raporcie. Czynsze w Edmonton wzrosły od ubiegłego roku o 11,9%, a w Calgary o 10,4%.

Tymczasem średni czynsz wywoławczy w Vancouver wzrósł od ubiegłego roku zaledwie o 0,7%. Średnie czynsze za mieszkania w Toronto spadają w skali roku drugi miesiąc z rzędu, o 2,4% mniej niż w zeszłym roku.

Według CBC Giacomo Ladas, dyrektor ds. komunikacji Rentals.ca, wyjaśnił, że spowolnienie w Toronto wynika częściowo z tego, że coraz więcej osób decyduje się mieszkać ze współlokatorem, aby obniżyć koszty .

Najdroższe rynki znajdują się wciąż w Greater Vancouver i Greater Toronto.