Polacy są specjalistami od narzekania? Nic podobnego! Z najnowszego raportu Eurostatu na temat satysfakcji życiowej Europejczyków wynika, że jesteśmy jedną z najszczęśliwszych nacji na kontynencie. Wyprzedzają nas tylko Austriacy. Na trzecim miejscu tuż za Polakami ulokowali się Rumuni.

Eurostat, oficjalna agencja statystyczna Unii Europejskiej, co roku mierzy poziom satysfakcji z życia w każdym państwie członkowskim. Ankietowani oceniają swoje aktualne samopoczucie oraz z jakim nastawieniem – optymistycznym czy wprost przeciwnie – patrzą w przyszłość. Do oceny używa się dziesięciopunktowej skali, w której 0 oznacza zupełny brak zadowolenia, a 10 to poziom maksymalny. Najbardziej zadowoleni z życia w 2022 roku, bo tego okresu dotyczy najnowszy ranking, okazali się Austriacy z wynikiem 7,9. Poziom zadowolenia z życia w Polsce wyniósł 7,7. Do najmniej zadowolonych z życia należą Niemcy (6,5) i Bułgarzy (5,6), którzy jako jedyni spośród 27 krajów uzyskali wynik poniżej 6 punktów. Europejska średnia szczęścia wynosi 7,1 punktu. Zaskakujący jest wyraźny spadek satysfakcji u naszych zachodnich sąsiadów. W ubiegłorocznym rankingu Eurostatu Niemcy osiągnęli bowiem wynik 7,1 Według Instytutu Rheingolda z Kolonii powodem ma być stagnacja gospodarcza, niepokój związany z wojną w Ukrainie i wzrost imigracji.

Choć na podium rankingu znalazła się Rumunia, która jest jednym z najmniej zamożnych krajów Europy, to jednak w całościowych wynikach widać, że na poziom szczęścia ma wpływ bezpieczeństwo finansowe, wykształcenie i wysokość dochodów. We wszystkich państwach członkowskich zadowolenie z życia wzrastało wraz z poziomem wykształcenia. Najbardziej dostrzegalne było to na Słowacji, gdzie różnica zadowolenia pomiędzy osobami z wykształceniem wyższym i podstawowym wyniosła około 1,6 punktu.

Co ciekawe, pomimo że tak dużo się ostatnio mówi o problemach pokolenia Z, w większości państw członkowskich osoby w wieku od 16 do 29 lat deklarowały wyższe zadowolenie z życia niż osoby w wieku powyżej 65 lat. Odwrotną tendencję zaobserwowano jedynie w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na poziom zadowolenia z życia wpływ ma także miejsce zamieszkania, choć w tej kwestii wnioski nie są jednoznaczne. Na Malcie, w Austrii, Finlandii, Holandii, Belgii, Irlandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu i Polsce osoby zamieszkujące obszary wiejskie deklarowały nieco wyższy poziom zadowolenia z życia (o ok. 0,2 punktu) niż mieszkańcy miast i miasteczek. Z kolei w Bułgarii, Rumunii, Litwie, Słowacji, Portugalii, Węgrzech, Chorwacji, Cyprze, Niemczech i Słowenii za szczęśliwszych uważali się mieszkańcy miast.

Jeśli chodzi o status rodzinny, to najwyższy poziom szczęścia odnotowano w gospodarstwach domowych z dziećmi, zaś najniższy w jednoosobowych. Jest to zjawisko specyficzne dla Europy, ponieważ badania przeprowadzone na innych kontynentach dają odwrotne wskazania. Niewykluczone jednak, że trend ten się odwróci, bo w latach 2018–2022 największy spadek poziomu satysfakcji – o 0,3 punktu – odnotowały europejskie rodziny z dziećmi na utrzymaniu.

Nie widać natomiast wyraźnej różnicy w poziomie zadowolenia z życia pomiędzy kobietami i mężczyznami. Wprawdzie w latach 2018–2022 mężczyźni deklarowali nieco niższą satysfakcję, ale w tym roku obie płcie średnio w całej Unii uzyskały po 7,1 punktu. Należy pamiętać, że badanie opiera się na ankiecie, w której badani sami określają swój subiektywny poziom szczęścia, więc wyniki informują raczej o ich nastrojach, niż o obiektywnej sytuacji życiowej. (PAP Life)

ep/