Minister mieszkalnictwa Sean Fraser twierdzi, że można wprowadzić zmiany w krajowym programie międzynarodowych wiz studenckich i tymczasowych pracowników zagranicznych, aby ograniczyć imigrację w obliczu niedoborów mieszkaniowych.

„Musimy w dalszym ciągu przyglądać się reformom naszych programów pobytu tymczasowego. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy znaczny wzrost liczby programów dla studentów zagranicznych i programów dla pracowników tymczasowych z zagranicy” –  powiedział  Fraser
Sugestia ministra Frasera pojawia się tydzień po tym, jak minister imigracji Mark Holland ogłosił, że studenci zagraniczni będą wkrótce potrzebować 20 635 dolarów – nie wliczając czesnego – na utrzymanie w Kanadzie, co ponad dwukrotnie przekracza poprzednie wymagania wynoszące 10 000 dolarów.
„Przyjmując studentów zagranicznych, mamy obowiązek zapewnić im wsparcie, gdy przybędą do naszego kraju” – powiedział pan Miller podczas konferencji prasowej 7 grudnia, dodając, że zmiana odzwierciedlałaby „dokładniej koszt  życia”.

Według Statistics Canada od 1 lipca 2022 r. do 1 lipca 2023 r. do Kanady przyjęto prawie 1,2 mln osób zarówno w ramach programów imigracji stałej, jak i tymczasowej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wysoki poziom imigracji w Kanadzie stanowi obciążenie dla rynku mieszkaniowego, szkół i systemu opieki zdrowotnej. Frank Clayton, starszy pracownik naukowy w Centrum Badań Miejskich i Rozwoju Terenów na Toronto Metropolitan University, określił liczbę nowych Kanadyjczyków w ostatnich latach jako „przytłaczającą” zwłaszcza w miastach takich jak Toronto, Montreal i Vancouver.
Clayton uważa również, że ponieważ imigracja w Kanadzie jest znacznie wyższa w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, ceny mieszkań będą nadal rosły wraz ze spadkiem podaży. Canada Mortgage Housing Corporation stwierdziła, że ​​przy obecnym poziomie budowy budynków do 2030 r. w kraju będzie brakować 3,5 miliona domów.