Czwarta osoba została aresztowana w Calgary w ramach trwającego dochodzenia dotyczącego bezpieczeństwa narodowego w związku z postami o terroryzmie na TikToku i innych portalach społecznościowych.

Prokurator federalny Kent Brown twierdzi, że w środę aresztowano 16-letniego chłopca, który podlega przepisom kodeksu karnego, które zezwalają na  Peace Bond, jeśli istnieje obawa, że ​​dana osoba może popełnić przestępstwo terrorystyczne.

(Gwarancja pokoju to nakaz ochrony wydany przez sąd na podstawie art. 810Kodeksu karnego. Jest stosowany, gdy osoba fizyczna  prawdopodobnie popełni przestępstwo, ale nie ma uzasadnionych podstaw, aby sądzić, że przestępstwo faktycznie zostało popełnione. Sąd może nałożyć szczególne warunki, których celem jest zapobieżenie wyrządzeniu przez oskarżonego krzywdy.  Jeżeli Trybunał przyjmie wniosek o poręczenie pokoju, oskarżony musi przestrzegać warunków gwarancji pokoju, w przeciwnym razie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. ) 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Chłopiec jest czwartym mieszkańcem Calgary i trzecim nastolatkiem aresztowanym od czasu rozpoczęcia śledztwa RCMP. Nastolatek, którego nie można zidentyfikować na podstawie ustawy o wymiarze sprawiedliwości dla nieletnich, ma stawić się w sądzie 5 stycznia – tego samego dnia co 15-latek aresztowany w październiku w ramach tego samego śledztwa.

Wiadomość o aresztowaniu nadeszła podczas przerwy w rozprawie sądowej mającej na celu sfinalizowanie wniosku o 12-miesięczną kaucję   dla nastolatka aresztowanego w czerwcu.

17-letniemu chłopcu, którego nazwiska również nie można podać, wydano zakaz korzystania z mediów społecznościowych i  nakaz  uczestnictwa w planie interwencyjnym dotyczącym ekstremizmu ideologicznego.

Sędzia John Shaw podpisał Peace Bond w czwartek po południu, wydając surowe ostrzeżenie dla młodzieży.

Na początku tygodnia sąd zapoznał się ze szczegółami dotyczącymi korzystania przez nastolatka z mediów społecznościowych w serwisach takich jak TikTok, Instagram i Snapchat, w tym z nagraniem wideo, na którym uczestniczy w proteście LGBTQ, podczas którego nagrał siebie, mówiącego „zabić wszystkich (homoseksualistów)”. ; i inny, który przedstawiał wysadzenie synagogi.

W raporcie z oceny ryzyka dotyczącym 17-latka stwierdzono, że stanowi on „umiarkowane ryzyko dla kanadyjskiego społeczeństwa i wysokie ryzyko dołączenia do grupy ekstremistycznej”.

Czwarty mieszkaniec Calgary, 20-letni Zakarya Hussein, przyznał się na początku tego miesiąca do jednego zarzutu terroryzmu po tym, jak przyznał, że udostępnił na TikToku filmy rekrutacyjne dla grupy Państwa Islamskiego, napisał instrukcje, jak zrobić bombę i zamieścił na Snapchacie, że jego misja rozpocznie się podczas miesiąca dumy.

Hussein ma zostać skazany w przyszłym roku.