Trzej izraelscy zakładnicy, którzy zostali omyłkowo zastrzeleni w piątek przez izraelskie wojsko w Strefie Gazy,  wymachiwali prowizoryczną białą flagą i byli bez koszul – oznajmił w sobotę izraelski urzędnik wojskowy, co było pierwszym potwierdzeniem przez Izrael, że IDF wyrządziło krzywdę żydowskim zakładnikom w wojnie z Hamasem.

Oburzenie z powodu omyłkowych zabójstw prawdopodobnie zwiększy presję na izraelski rząd, aby wznowił negocjacje z Hamasem, w których pośredniczy Katar.

W sobotę agencja Reuters podała, że ​​według źródła posiadającego wiedzę w tej sprawie szef izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad spotkał się w Europie z premierem Kataru w piątek.

Hamas uwolnił ponad 100 zakładników w zamian za uwięzionych Palestyńczyków podczas krótkiego zawieszenia broni uzyskanego za pośrednictwem Kataru w listopadzie. Prawie wszyscy uwolnieni po obu stronach to kobiety i nieletni. Rozmowy na temat dalszych swapów zostały zerwane.

Izraelska relacja o śmierci zakładników wzbudziła również pytania dotyczące postępowania izraelskich oddziałów lądowych. Palestyńczycy kilkakrotnie donosili, że izraelscy żołnierze otworzyli ogień do ludności cywilnej.

Hamas, nie przedstawiając dowodów, twierdzi, że inni zakładnicy zginęli wcześniej w wyniku izraelskiego ognia lub nalotów.
Izraelskie wojsko potwierdziło, że jego żołnierze omyłkowo zabili trzech izraelskich zakładników w Gazie po tym, jak błędnie zidentyfikowano ich jako zagrożenie.

Zakładnicy zrobili wszystko, co mogli, aby zasygnalizować, że nie stanowią zagrożenia, „ale do tej strzelaniny doszło podczas walki i pod presją” – – oświadczył w sobotę Herzi Halevi, szef sztabu generalnego armii.