Iran zagroził zamknięciem szlaków wodnych na Morzu Śródziemnym z powodu, jak to określa, zbrodni popełnianych przez Stany Zjednoczone i Izrael w Gazie, podczas gdy wspierani przez Teheran terroryści Houthi w dalszym ciągu atakują statki handlowe na Morzu Czerwonym.

Iran nie ma bezpośredniego dostępu do Morza Śródziemnego. W związku z tym nie jest jasne, w jaki sposób   zamierza zamknąć to morze.

W zeszłym miesiącu sprzymierzona z Iranem grupa  Houthi z Jemenu przyznała się do wielokrotnych ataków na statki handlowe przepływające przez Morze Czerwone, co według tej grupy stanowi odwet za operacje Izraela w Gazie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

23 grudnia Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało, że z kontrolowanych przez Houthi obszarów Jemenu wystrzelono dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne w kierunku międzynarodowych szlaków żeglugowych na południowym Morzu Czerwonym.

Jak stwierdził urzędnik Departamentu Obrony USA, 23 grudnia irański dron również zaatakował chemikaliowiec pływający na Oceanie Indyjskim. Jest to siódmy atak tego kraju na żeglugę handlową od 2021 r.

W miarę wzrostu napięcia w regionie Morza Czerwonego w wyniku ataków Iranu i Houthi na statki wiele przedsiębiorstw żeglugowych decyduje się całkowicie unikać tych szlaków, co stanowi wyzwanie dla światowego handlu. Kanał Sueski łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym i jest najkrótszą trasą między Europą a Azją.

Duże firmy żeglugowe, takie jak MSC, Maersk i Hapag-Lloyd, unikają Morza Czerwonego. BP wstrzymało niedawno wszystkie transporty ropy i gazu tą trasą.

Zmiana tras żeglugi powoduje zwiększenie kosztów transportu towarów. Jeżeli kryzys będzie się utrzymywał przez jakiś czas, klienci mogą zaobserwować wzrost cen importowanych towarów.

Administracja Bidena również przygląda się chińskiej ingerencji w tę kwestię. Podczas konferencji prasowej 19 grudnia rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że Chiny mogą wykorzystać swoje wpływy na Iran, aby powstrzymać ataki.

Iran „z pewnością zapewnia środki, narzędzia, możliwości i broń, za pomocą których Houthi przeprowadzają te ataki. Być może Houthi pociągają za spust, ale, jak powiedziałem, Iran daje im broń”.