Zeszłego lata we współpracy z rządem prowincji, Centrum ds. Nadużywania Substancji Kolumbii Brytyjskiej i grupą non-profit o nazwie PHS Community Services Society opracowano wspólny raport „ Fentanyl Tablet: Prescribed Safer Supply Protocols ”.
Dokument przedstawia strategię dotyczącą tego, w jaki sposób rząd może zapewnić „bezpieczne” dostawy fentanylu dorosłym i nieletnim .

Chociaż w raporcie wskazano, że nie ma dowodów na poparcie tej propozycji, stwierdzono, że zalecenie opiera się na praktyce klinicznej organizacji, w tym stowarzyszenia PHS Community Services Society, inicjatywy Victoria SAFER firmy AVI Health and Community Services oraz placówki InSite Supervised Consumption.

„Niniejszy dokument opiera się na aktualnej praktyce klinicznej i pojawiających się dowodach, aby przedstawić wytyczne dotyczące stosowania fentanylu w tabletkach poza wskazaniami rejestracyjnymi w celu ograniczenia nieuregulowanego stosowania fentanylu i związanych z nim szkód” – czytamy w raporcie.

W przypadku osób poniżej 19. roku życia raport zaleca „system zatwierdzania przez dwóch lekarzy przepisujących lek”, w którym jedna osoba przeprowadza wywiad z pacjentem, a druga przegląda kartę klienta przed zatwierdzeniem. W raporcie nie wspomniano o zgodzie rodziców ani wymogach dotyczących minimalnego wieku.

We wspólnym oświadczeniu konserwatywni ministrowie w rządzie cieni ds. zdrowia Stephen Ellis,  ds. uzależnień Laila Goodridge i   zdrowia psychicznego Todd Doherty stwierdzili, że polityka narkotykowa NDP jest „skrajną porażką”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Podejście Trudeau-NDP do polityki narkotykowej jest szeroko widoczne na naszych ulicach i jest skrajną porażką. Nigdzie nie jest to bardziej oczywiste niż w Vancouver, gdzie Trudeau i jego przyjaciele z NDP pozwolili, aby dekryminalizacja narkotyków od 2017 r.  zniszczyła tysiące istnień ludzkich” – stwierdzili ministrowie.

„Pomimo 300-procentowego wzrostu liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków w prowincji, rząd BC NDP zlecił Centrum ds. Używania Substancji Kolumbii Brytyjskiej (BCCSU) umożliwienie lekarzom przepisywania niebezpiecznego fentanylu nieletnim pod pozorem zapewnienia „bezpiecznej podaży”. Jakby to nie było wystarczająco niepokojące, nie jest wymagana świadoma zgoda rodziców na podanie dzieciom tych leków.”