Alberta w szponach mrozu; groźba wyłączeń prądu

Alberta ogłosiła alarm w związku z ekstremalnie niskimi temperaturami i wysokim ryzykiem przerw w dostawie prądu. Mieszkańcom polecono natychmiastowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej do niezbędnego minimum. Wysokie zapotrzebowanie na moc spowodowane ekstremalnym mrozem wywiera presję na sieć – głosi komunikat alarmowy.

Agencja Zarządzania Kryzysowego Alberty (AEMA) wzywa mieszkańców Alberty do wyłączania niepotrzebnego światła, unikania gotowania na kuchence i opóźniania ładowania pojazdów elektrycznych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W sobotni wieczór w całej Albercie obowiązywały ostrzeżenia Environment Canada o ekstremalnie niskich temperaturach . Oczekuje się, że w niedzielny poranek w wielu częściach prowincji temperatura osiągnie -40–50°C – czytamy w ostrzeżeniach.

Rekordowe zimno w Edmonton utrzymuje się trzeci dzień z rzędu. Jak wynika z raportu zapotrzebowania na dostawy operatora systemu elektrycznego Alberty (AESO), w pewnym momencie w sobotni wieczór, sieć energetyczna prowincji miała  zaledwie 10 megawatów mocy rezerwowej. Liczba ta wzrosła do 404 megawatów około 19:45 czasu MT.

Alarm awaryjny pojawił się zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu przez operatora systemu elektrycznego Alberty (AESO) alarmu sieciowego z powodu ekstremalnie niskich temperatur, dużego zapotrzebowania i niskiego importu.

AESO wydaje alert sieciowy, gdy sieć znajduje się pod obciążeniem i potrzebne są rezerwy awaryjne, aby zaspokoić zapotrzebowanie i utrzymać niezawodność systemu.

Alberta importuje część energii elektrycznej z innych prowincji, ale ekstremalne warunki pogodowe w innych zachodnich prowincjach wpływają na ich zdolność do dzielenia się nią.

Raport AESO o zapotrzebowaniu na dostawy wskazywał, że w sobotę wieczorem Alberta otrzymała 239 MW od BC, Saskatchewan i Montana.

Jednakże premier stanu Saskatchewan Scott Moe zamieścił na X , znanym wcześniej jako Twitter, informację, że w sobotni wieczór SaskPower dostarcza Albercie 153 MW energii elektrycznej, aby „pomóc im w przezwyciężeniu  niedoboru”.

W czwartkowy wieczór Alberta ustanowiła rekord wszechczasów zapotrzebowania na energię w prowincji, gdy prowincję nawiedziły ekstremalnie zimne dni. O godzinie 18:00 tego dnia całkowite zapotrzebowanie osiągnęło szczytowy godzinny poziom 12 384 megawatów energii elektrycznej, pobijając ostatni godzinny rekord szczytowego zapotrzebowania na moc w Albercie, wynoszący 12 192 megawatów, ustanowiony 21 grudnia 2022 r. podczas poprzedniego mrozu.

W piątek wydano kolejny alert dotyczący sieci ze względu na wysokie zapotrzebowanie na moc spowodowane ekstremalnym mrozem, awarią dwóch generatorów gazu ziemnego oraz bardzo niskim poziomem energii odnawialnej w systemie.