W Davos w Szwajcarii rozpoczęło się doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego. Wydarzeniu towarzyszy  duża grupa skrajnie lewicowych protestujących należących do różnych ruchów, takich jak Strike WEF, Młodzi Socjaliści w Szwajcarii i Grupa na rzecz Szwajcarii bez armii.

Część z nich omijając blokady na drogach dotarła do Davos na piechotę z pobliskiego
miasta Klosters bocznymi trasami.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Grupa Strike WEF zamieściła zdjęcia z marszu na Instagramie. Protestujący udający się do Davos nieśli transparenty z napisami „pieprzyć kapitalizm” i „w kapitalizmie nie ma sprawiedliwości”.

Inny klip wideo pokazuje protestujących skandujących „wolna, wolna Palestyna”, trzymając transparent z napisem „Żadnej sprawiedliwości klimatycznej na okupowanych ziemiach”.

W mediach społecznościowych grupa zamieściła zdjęcia pokazujące, jak niosą flagi Dumy i Palestyny.

WEF, które skupia liderów politycznych, biznesowych i społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, obraduje pod hasłem „ Odbudowa zaufania. ” (do władz – przyp. red.)

Forum oprócz “pogotowia klimatycznego” koncentrować się ma na walce z dezinformacją i misinformacją.

Władze szwajcarskie rozmieściły w Davos i okolicach silne siły bezpieczeństwa, składające się z maksymalnie 5000 żołnierzy upoważnionych przez parlament do pomocy lokalnej policji. Utworzyli także punkty kontrolne i blokady, aby zapobiec nieuprawnionemu dostępowi do miejsca konferencji.

Wśród znanych uczestników tegorocznego WEF są prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

Oficjalnie spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego 2024 rozpocznie się w poniedziałek.  obecnych będzie ponad 60 szefów państw i rządów.

W 54. edycji światowego wydarzenia poruszane będą zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi, zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji, zagadnieniami gospodarczymi i innymi problemami występującymi na całym świecie. Częścią programu będą również trwające konflikty, takie jak wojna ukraińska czy wojna między Izraelem a Hamasem.

Ze Stanów Zjednoczonych uczestniczą m.in. Sekretarz Stanu Antony Blinken; doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan; oraz specjalny wysłannik prezydenta ds. klimatu John Kerry. Z Kanady jest Christia Freeland, wicepremier i minister finansów.

Sullivan prawdopodobnie weźmie udział w ostatnim spotkaniu „Doradców ds. Bezpieczeństwa Narodowego na Ukrainie”, którego konferencja prasowa odbędzie się w niedzielę i będzie dotyczyć 10-punktowego planu pokojowego opracowanego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Plan był szeroko omawiany przez międzynarodowych obserwatorów, ale rosyjski przywódca Władimir Putin go odrzucił .

Prezydent Argentyny Javier Milei swoim planowanym środowym przemówieniem może wywołać zdziwienie wśród establishmentu. Polityka Milei wywołała już  protesty przeciwko serii szokujących decyzji gospodarczych, w tym ostrej dewaluacji waluty a także dolaryzacji gospodarki i likwidacji banku centralnego.