Kanada rozważa wprowadzenie w nadchodzących miesiącach ograniczenia liczby studentów zagranicznych, którzy będą mogli mieszkać w kraju.

W wywiadzie dla programu „Question Period” stacji CTV wyemitowanego 14 stycznia federalny minister imigracji Marc Miller powiedział, że rozważy możliwość ustalenia limitu liczby studentów zagranicznych w pierwszej połowie tego roku, aby pomóc zmniejszyć popyt na mieszkania w Kanadzie.
„Ta liczba jest niepokojąca” – stwierdził Miller, odnosząc się do liczby studentów zagranicznych . „To naprawdę system, który wymknął się spod kontroli”.

Dodał, że ograniczenie liczby studentów zagranicznych nie będzie „uniwersalnym rozwiązaniem wszystkich problemów mieszkaniowych w Kanadzie”, które, jego zdaniem, obejmuje dwa elementy: podaż i przystępność cenową.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Minister nie chciał określić, jakie kwoty będzie rozważał, twierdząc, że najpierw należy przeprowadzić rozmowy z kolegami z prowincji.

Według danych opublikowanych przez Statistics Canada w grudniu, w trzecim kwartale 2023 roku liczba ludności kraju wzrosła o ponad 430 000, co oznacza najszybsze tempo wzrostu populacji w jakimkolwiek kwartale od 1957 roku.
Agencja stwierdziła, że ​​wzrost w ciągu tych trzech miesięcy, który szacuje się na ponad 40,5 miliona populacji Kanady, był napędzany migracją z zagranicy. Odnotowano, że około 313 000 z 430 000 to mieszkańcy niestali, głównie studenci zagraniczni i pracownicy czasowi.