Niketórzy komentatorzy twierdzą, że jest to sianie strachu.

Admirał NATO Rob Bauer zaapelował do cywilów: „Przygotujcie się do konfliktu” „Musisz mieć wodę” „Musisz mieć radio na bateriach i latarkę, aby mieć pewność, że przeżyjesz pierwsze 36 godzin”

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Kraje NATO powinny znajdować się w najwyższym stanie gotowości do wojny i „oczekiwać nieoczekiwanego” – powiedział w czwartek szef komitetu wojskowego sojuszu wojskowego  adm Robert Bauer .

„Aby być w pełni skutecznym i w przyszłości, potrzebujemy wojennej transformacji NATO” – stwierdził Bauer na spotkaniu szefów wojskowych w Brukseli. „Kluczowa będzie do tego współpraca sektora państwowego z prywatnym” – wskazał.

Bauer, holenderski admirał, uznał, że sojusznicy powinni „skupić się na efektywności” i poprawić gotowość bojową poprzez ćwiczenia, partnerstwa przemysłowe i stawianie żołnierzy w stan najwyższej gotowości.

Płyty tektoniczne mogą się przesuwać. W rezultacie mamy do czynienia z najniebezpieczniejszym światem ostatnich dziesięcioleci – stwierdził Bauer

„Potrzebujemy, aby podmioty publiczne i prywatne zmieniły sposób myślenia z epoki, w której wszystko było zaplanowane, przewidywalne, kontrolowane i nastawione na efektywność, i dostosowały się do epoki, w której wszystko jest możliwe w każdej chwili; ery, w której powinniśmy się spodziewać niespodziewanego” – dodał Bauer.

Chociaż państwa członkowskie NATO znacznie zwiększyły wydatki na obronność i obiecały producentom broni nowe duże kontrakty po inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę, intensyfikacja produkcji zajmie trochę czasu.

Bauer, jak podkreśla portal „Politiko”, już wcześniej szczerze mówił o konieczności ujednolicenia ciężkiej amunicji kalibru 155, aby ułatwić państwom współpracę w zakresie zapasów artyleryjskich i wysyłanie na Ukrainę dostaw możliwych do wykorzystania przez inną broń..

„Z wojskowego punktu widzenia można podjąć wiele kroków, aby osiągnąć miejsce, w którym chcemy być w zakresie obrony zbiorowej” – powiedział Bauer, wskazując wojnę na Ukrainie jako krytyczny konflikt, który „zadecyduje o losach świata”.

Wszystko, od poprawy logistyki po większą liczbę wspólnych ćwiczeń i utrzymywanie większej liczby żołnierzy w stanie wysokiej gotowości, to środki wdrażane przez państwa NATO, powiedział Bauer.

„Płyty tektoniczne mocy przesuwają się” – dodał. „W rezultacie stajemy przed najbardziej niebezpiecznym światem od dziesięcioleci”.