Liberalny poseł Ken McDonald twierdzi, że Trudeau powinien zostać poddany przeglądowi przywództwa przez swą partię.
„Każdy przywódca, każda partia ma datę przydatności do spożycia. Upłynął termin przydatności do spożycia” – stwierdził   McDonald.

Poseł z Nowej Fundlandii nie powiedział, że Trudeau powinien ustąpić. Powiedział Radio-Canada, że ​​chciałby, aby w partii zorganizowano jakiś przegląd, który umożliwiłby członkom partii swobodne wypowiadanie się i umożliwiłby wystąpienie potencjalnym rywalom.

„Jako partia oczyśćmy atmosferę i jeśli ludziom nadal zależy na takim przywódcy, jakiego mamy obecnie, w porządku. Ale przynajmniej dajcie ludziom możliwość wyrażenia swojego zdania na temat kierunku, w jakim zmierza partia” – powiedział.

McDonald został po raz pierwszy wybrany w 2015 r., kiedy do władzy doszli liberałowie. W dużej mierze przypisuje to zwycięstwo Trudeau. Ale poseł z Avalon zastanawia się teraz, czy przywódca liberałów nie wyrządza swojej partii więcej szkody niż pożytku.

„Myślę, że nastroje w prowincjach atlantyckich są takie same  jak reszta kraju. Obecnie panuje niemal nienawiść do premiera Trudeau”

Pomimo trudnego roku 2023 Trudeau twierdzi, że nie jest gotowy „odejść”.
To nie pierwszy raz, kiedy McDonald wywołuje kontrowersje w szeregach liberałów. Jesienią ubiegłego roku głosował za wnioskiem konserwatystów o zniesienie podatku węglowego – co jest jedną z sztandarowych polityk rządu Trudeau.

McDonald argumentuje, że podatek od emisji dwutlenku węgla nie powinien mieć zastosowania do wyborców zamieszkujących obszary wiejskie,  a którzy nie mają innych możliwości poruszania się niż własny pojazd.

„W przypadku populacji Nowej Fundlandii nie sądzę, że musimy zmieniać zachowania, ponieważ nie mamy wystarczająco dużej lub wystarczająco skondensowanej populacji, aby spowodować problem związany ze zmianą klimatu. To nie my jesteśmy problemem. To gęsto zaludnione obszary w tym tkwi problem” – stwierdził.

Partia Liberalna posiada obecnie 24 mandaty z 32 w regionie. Podczas pierwszych wyborów Trudeau w 2015 r. wszystkie okręgi w regionie stały się liberalne.

Jednak najnowszy sondaż przeprowadzony przez Abacus Data wskazuje, że konserwatyści mają w regionie 12-punktową przewagę.

McDonald uważa że w następnych wyborach liberałowie prawdopodobnie stracą mandaty w jego prowincji .

„Najbardziej obawiam się, że stracimy rząd i władzę przejmie ktoś inny” – powiedział.