Nowy sondaż sugeruje, że zaangażowanie Kanadyjczyków w konflikt na Ukrainie maleje, a poparcie dla Ukrainy słabnie.

Sondaż opublikowany we wtorek rano przez Instytut Angusa Reida wskazuje, że jedna czwarta Kanadyjczyków uważa, że ​​Kanada oferuje „zbyt duże wsparcie” Ukrainie w jej walce, w porównaniu z 13 procent, które stwierdziły to samo w maju 2022 roku.

Według badania opinii publicznej odsetek Kanadyjczyków, którzy w ostatnich wyborach głosowali na Partię Konserwatywną i którzy obecnie twierdzą, że Kanada robi zbyt wiele, aby pomóc Ukrainie, wzrósł ponad dwukrotnie – z 19 procent w maju 2022 r. do 43 procent obecnie

„To… ogromny skok” – powiedział Shachi Kurl, prezes Instytutu Angusa Reida. „To może być coś w rodzaju politycznego węzła gordyjskiego dla Pierre’a Poilievre’a”. Wyjaśnienie przyczyn tej zmiany jest obecnie w dużej mierze spekulacją, powiedział Kurl.

Sondaż sugeruje, że również wśród wyborców NDP i liberałów rośnie przekonanie, że Kanada daje Ukrainie za dużo. Odsetek wyborców, którzy uważają, że Kanada robi za dużo dla Ukrainy, wzrósł z 5 do 10 procent wśród zwolenników Liberałów. i z 5 do 12 procent wśród zwolenników NDP

Od początku 2022 roku rząd federalny przeznaczył dla Ukrainy ponad 2,4 miliarda dolarów na pomoc wojskową i ponad 352 miliony dolarów na pomoc humanitarną.

Z badania Instytutu Angusa Reida wynika, że ​​liczba Kanadyjczyków uważnie śledzących wiadomości o konflikcie spadła z 66% w maju 2022 r. do 45% obecnie.

„Ogólnie rzecz biorąc, Kanadyjczycy analizują ten konflikt” – powiedziała Kurl.

„I widać, że ci, którzy są mniej zaangażowani, znacznie częściej mówią też: wiesz, za bardzo pomagamy, wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań”.

Sondaż sugeruje, że Kanadyjczycy pozostają podzieleni co do roli, jaką Kanada powinna odegrać w przyszłej wojnie.

Jedna trzecia respondentów zgodziła się, że Kanada powinna wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”, natomiast jedna na dziesięć uważa, że ​​wsparcie powinno być kontynuowane tylko przez kolejny rok. Kolejne 30 procent nie ma pewności, a 20 procent twierdzi, że wojna powinna zakończyć się teraz negocjacjami pokojowymi zainicjowanymi przez Ukrainę.

Tylko pięć procent respondentów chce, aby Kanada całkowicie zaprzestała udzielania wsparcia.