Rząd Ontario planuje wyeliminować w prowincji obowiązek odnawiania rejestracji  tablic rejestracyjnych i wdroży proces automatycznego przedłużania ważności tablic.

Premier Doug Ford ogłosił to we wtorek w odpowiedzi na pytanie dziennika „ Toronto Star” , który w tym tygodniu podał, że na drogach znajduje się ponad milion tablic rejestracyjnych, które straciły ważność.

Rząd Forda zniósł roczną opłatę za odnowienie naklejki na tablicę rejestracyjną w 2022 r., ale do tej pory nie zniósł obowiązku odnawiania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CityNews dowiedziało się, że tablice rejestracyjne będą automatycznie odnawiane, jeśli zatwierdzono ubezpieczenie samochodu i nie ma zaległych kar lub opłat drogowych. Jeżeli istnieją zaległe mandaty lub mandaty, dana osoba  musi je uiścić przed rozpoczęciem procesu odnowienia tablicy rejestracyjnej.

Pytany, kiedy zmiana może wejść w życie, premier Ford  stwierdził, że będzie to „niezwykle szybko”.

Oczekuje się, że oficjalne ogłoszenie nastąpi jeszcze w tym tygodniu i będzie częścią projektu Bill 1, który zostanie złożony we wtorek po wznowieniu pracy legislatury. Premier Ford twierdzi, że obejmie ono również środek, który będzie wymagał poddania pod referendum każdego przyszłego planu ustalania cen emisji dwutlenku węgla w prowincji tzw carbon. Obecnie w prowincji obowiązuje wyłącznie federalny carbon tax, ale niektóre prowincja jak Kolumbia brytyjska mają też własny podatek od emisji.

Odnowienie tablicy rejestracyjnej pojazdów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych, motocykli i motorowerów jest na terenie Ontario bezpłatne, a kierowcy nie potrzebują – jak to miało miejsce kiedyś – naklejki na tablicę rejestracyjną tych pojazdów.

Koszt odnowienia naklejek licencyjnych wynosił wcześniej 60 dolarów w północnym Ontario i 120 dolarów w południowym Ontario.