Roczna stopa inflacji w Kanadzie spadła w zeszłym miesiącu do 2,9 procent, co oznacza większe spowolnienie wzrostu cen, niż oczekiwali prognostycy.

Z opublikowanego we wtorek raportu Statistics Canada dotyczącego indeksu cen towarów i usług konsumenckich wynika, że ​​największy wpływ na spadek miały niższe ceny benzyny w ujęciu rok do roku.

Roczna stopa inflacji w grudniu wyniosła 3,4 proc.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dynamika cen spowolniła w przypadku pięciu z ośmiu składników wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich, w tym żywności. Ceny artykułów spożywczych wzrosły w styczniu o 3,4 procent rocznie w porównaniu z 4,7 procent w grudniu.

Istnieją również pozytywne sygnały dla Banku Kanady, ponieważ najnowsze dane pokazują, że podstawowa presja cenowa słabnie, a podstawowa stopa inflacji wraca do docelowego zakresu banku centralnego wynoszącego od 1 do 2 procent.

Bank centralny, który utrzymuje podstawową stopę procentową na poziomie pięciu procent, zasygnalizował niedawno, że jego kolejnym posunięciem będzie prawdopodobnie obniżka stóp.

Zanim jednak będzie mógł pociągnąć za spust, Bank Kanady dał jasno do zrozumienia, że ​​potrzebuje więcej dowodów na to, że inflacja powraca do docelowej wartości dwóch procent.