Węgierski parlament ratyfikował porozumienie o przystąpieniu Szwecji do NATO. Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji.
Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 r., co stanowiło odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę. Przyjęcie nowego członka do Sojuszu Północnoatlantyckiego to proces wymagający zgody wszystkich państw członkowskich Paktu.

– Węgierski parlament będzie mógł ratyfikować członkostwo Szwecji w NATO, gdy zbierze się na nowej wiosennej sesji pod koniec tego miesiąca – zapowiedział ponad tydzień temu premier Viktor Orban. Węgry były jedynym krajem NATO, który jeszcze nie ratyfikował wniosku Szwecji.

“Za” głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz – KDNP oraz większość partii opozycyjnych, przy sześciu głosach “przeciw”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przekonywał, że Rosja “nie ma problemów” z Finlandią i Szwecją, a przystąpienie obu krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie stanowi dla Kremla bezpośredniego zagrożenia. Jednocześnie rosyjski resort spraw zagranicznych poinformował, że Rosja wzmocni swoje zdolności wojskowe w regionach zachodnich i północno-zachodnich w odpowiedzi na przystąpienie Finlandii do NATO.