Minister zdrowia Mark Holland przedstawił w czwartek długo oczekiwane szczegóły planu rządu federalnego dotyczącego planu federalnej opieki farmaceutycznej, obejmującego na początek pokrycie niektórych kosztów leczenia cukrzycy i antykoncepcji.

Jeśli ustawa C-64 zostanie przyjęta przez parlament, Holland rozpocznie negocjacje z prowincjami i terytoriami w sprawie zobowiązania finansowego, które pokryje koszty bezpłatnego dostarczania tych medykamentów ludziom.

Wyraził nadzieję, że mieszkańcy będą mogli uzyskać dostęp do programu jeszcze w tym roku, chociaż ze względu na wiele niepewności trudno określić dokładną datę wprowadzenia go w życie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd federalny twierdzi, że utworzy także fundusz wspierający kanadyjskich diabetyków, którzy potrzebują dostępu do strzykawek i pasków testowych do pomiaru poziomu glukozy, aby kontrolować swoją chorobę, ale nie jest ich na nie stać.

Podobno jeden na czterech Kanadyjczyków chorych na cukrzycę – około 3,7 miliona osób cierpi na tę chorobę – zgłosił, że nie realizuje swoich planów leczenia ze względu na wysokie koszty.

Ubezpieczenie od „pierwszego dolara” – termin stosowany w branży ubezpieczeniowej, który oznacza, że ​​rachunek w całości pokrywa rząd – pomoże zwłaszcza diabetykom.

Plan opieki farmaceutycznej zapewni także dziewięciu milionom Kanadyjczyków w wieku rozrodczym lepszy dostęp do antykoncepcji, aby zapewnić „autonomię reprodukcyjną, zmniejszyć ryzyko niezamierzonej ciąży i poprawić ich zdolność planowania na przyszłość” – czytamy w komunikacie prasowym.

To pierwszy krok na drodze do stworzenia w nadchodzących latach znacznie solidniejszego programu darmowych leków, choć jego przyszłość jest niepewna. Niektóre prowincje już domagają się możliwości rezygnacji z programu federalnego.

Rząd federalny twierdzi, że poza leczeniem cukrzycy i antykoncepcją zamierza ostatecznie rozszerzyć zakres innych leków.

Projekt ustawy C-64 wzywa do stworzenia krajowej listy podstawowych leków, które mogłyby ostatecznie zostać objęte finansowaniem przez podatników – oraz opracowania krajowej strategii zakupów hurtowych.

Holland powiedział, że ​​Ottawa oceni pierwszy etap leczenia cukrzycy i antykoncepcji, zanim zdecyduje się na finansowanie czegoś bardziej rozbudowanego, na przykład modelu jednego płatnika.

 Parlamentarny urzędnik ds. budżetu (PBO) oszacował koszt programu dla wszystkich leków na prawie 40 miliardów dolarów rocznie.

Inną opcją może być bardziej dostosowane podejście, które zapewnia opiekę farmaceutyczną osobom, które nie mają jeszcze ubezpieczenia, lub rozszerzenie prowincjonalnych programów ubezpieczenia leków, aby objąć większą liczbę osób.

Naciskany, aby przedstawić jakiś szacunkowy koszt, Holland powiedział, że pierwsza faza będzie kosztować około 1,5 miliarda dolarów.