Premier Alberty Danielle Smith zasygnalizowała w zeszłym tygodniu , że wkrótce przedłoży budżet, który będzie podkreślał ograniczenie wydatków w związku z niższymi dochodami z zasobów naturalnych oraz różnymi perturbacjami gospodarczymi.

 Przedstawiony w czwartek budżet Alberty przewiduje nadwyżkę w wysokości 367 mln dolarów.

Rząd federalny wzywa do stopniowego wycofywania sprzedaży pojazdów napędzanych benzyną do 2035 r., ale mieszkańcy Alberty chcący zamienić pojazd wyposażony w silnik spalinowy na Teslę wkrótce zapłacą dodatkową opłatę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Już w styczniu 2025 r. w Albercie na pojazdy elektryczne będzie nałożony roczny podatek w wysokości 200 dolarów.

Rząd zauważa, że ​​pojazdy elektryczne są zwykle cięższe niż podobne pojazdy spalinowe i powodują większe zużycie dróg na prowincji.

Inne jurysdykcje, w tym Saskatchewan i różne stany USA , pobierają opłaty mające na celu zrównoważenie dochodów utraconych w wyniku podatków od benzyny. W Saskatchewan dochody z podatku od paliwa  przeznaczane są na utrzymanie dróg na szczeblu prowincji.

W Albercie tak nie jest, ale rząd prowincji twierdzi, że chodzi o uczciwość w stosunku do kierowców innych pojazdów oraz długoterminowe wyzwania związane ze spadającymi dochodami z podatku paliwowego.

Nowy podatek będzie płacony w momencie rejestracji pojazdów przez właścicieli i będzie stanowić dodatek do istniejącej opłaty rejestracyjnej. Nie będzie dotyczyć pojazdów hybrydowych.

Po raz pierwszy od 2019 r. zmieniają się też opłaty za zakup nieruchomości i ich rejestrację w prowincyjnym systemie własności gruntów.

Obecnie w Albercie obowiązuje opłata podstawowa w wysokości 50 dol., a także opłaty zmienne w wysokości 2 dol. za każde 5000 dol. wartości nieruchomości i 1,50 dol. za każde 5000 dol. wartości kredytu hipotecznego odpowiednio za przeniesienie własności nieruchomości i rejestrację hipoteki.

W ramach budżetu  zostaną  one zastąpione nową opłatą ustaloną na poziomie 5 dolarów za każde 5000 dolarów wartości z tytułu przeniesienia własności i rejestracji hipoteki.

 Według Service Alberta i Red Tape Reduction opłaty są nadal znacznie niższe w porównaniu z resztą kraju.

W zeszłym roku Alberta doświadczyła wzrostu populacji  spowodowanego migracją między prowincjami.

W ramach nowego budżetu prowincja będzie teraz oferować premię Alberta is Calling Attraction Bonus, czyli zwrotną ulgę podatkową w wysokości 5000 dolarów dla osób pracujących w kwalifikujących się zawodach, które przeniosą się do Alberty po rozpoczęciu programu, co zaplanowano na kwiecień 2024 r.

Osoby te będą musiały spełniać określone kryteria. Będą musieli pracować w pełnym wymiarze godzin w określonych zawodach, rozliczyć podatek za 2024 rok w Albercie i mieszkać w prowincji przez co najmniej 12 miesięcy.

Tymczasem nowe podwyżki dla palaczy papierosów zaczną obowiązywać natychmiast. Od 1 marca podatek na papierosy wzrośnie o 2,5 centa do 30 centów za papierosa. Cena tytoniu wzrośnie o 7,5 centa do 35 centów za gram.

Alberta ma również przystąpić do skoordynowanych federalnych i prowincjonalnych ram podatkowych dotyczących wapowania. Rząd federalny nakłada podatek na produkty do waporyzacji od października 2022 r. Ramy te są następujące:

1 dolar za dwa mililitry lub gram (lub ich ułamek) za pierwsze 10 mililitrów na gram substancji waporyzujących w urządzeniu lub pojemniku waporyzującym.
1 dolar za 10 mililitrów na gram (lub jego ułamek) w przypadku ilości powyżej pierwszych 10 mililitrów na gram.
Produkty sprzedawane w Albercie już od 1 stycznia 2025 r. będą podlegać podatkowi prowincjonalnemu według tych samych stawek, który będzie pobierany przez rząd federalny.

Seniorzy otrzymają w latach 2024-25 nową, 25-procentową zniżkę na usługi rejestracji osobistej i badania lekarskie na prawo jazdy.