Policja postawiła zarzuty przestępstwa motywowanego nienawiścią mężczyźnie, który strzelał z gwoździarki do  propalestyńskich demonstrantów przed synagogą
Kilku świadków stwierdziło, że oskarżony wykrzykiwał „nienawistne wulgaryzmy” pod adresem protestujących, zanim jeszcze „wdał się w konfrontację”.

Policja regionu York twierdzi, że nienawiść była „czynnikiem motywującym” domniemanego ataku z użyciem broni.

Na filmach krążących w mediach społecznościowych widać mężczyznę, który podchodzi do protestujących i celuje w nich czymś, co przypomina pistolet do gwoździ, krzycząc: „Każdy Palestyńczyk umrze”. Protestujący twierdzą, że strzelił do nich z gwoździarki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Protestujący pikietowali pod synagogą w Thornhill, ponieważ odbywała się w niej prezentacja dotycząca sprzedaży nieruchomości w Izraelu i na terytoriach okupowanych.

W przeciwieństwie do podobnej czwartkowej prezentacji , która promowała sprzedaż gruntów na nielegalnych osiedlach na Zachodnim Brzegu, podczas niedzielnego wydarzenia wymieniono jedynie legalne izraelskie nieruchomości.

Podczas czwartkowej demonstracji co najmniej trzy osoby zostały aresztowane po wdaniu się w bójkę z protestującymi. Protestujący twierdzą, że jeden z nich użył wobec nich gazu pieprzowego.

 Dodanie „motywu nienawiści” do zarzutu może mieć wpływ na wyrok. Jeżeli mężczyzna zostanie uznany za winnego, nienawiść może zostać uznana za czynnik  przemawiający za surowszą karą.