Były prezydent USA Donald Trump chwalił Viktora Orbana jako „fantastycznego przywódcę”, podczas piątkowego spotkania obu przywódców w swoim domu w Mar-a-Lago.
Jak wynika z wideo z wydarzenia, Orban „nie budzi kontrowersji, ponieważ mówi: «tak  będzie» i na tym koniec” – zażartował Trump –  Jest świetnym przywódcą, fantastycznym przywódcą.”

Trump zaprosił Orbana do zwiedzania swojej rezydencji, i podjął kolacją wraz z byłą pierwszą damą Melanią. Spotkanie Orbana z grupą doradców Trumpa. Spotkanie nastąpiło zaledwie dzień po tym, jak prezydent Joe Biden w swoim orędziu o stanie Unii oskarżył swojego domniemanego  listopadowego konkurenta i Republikanów o odwrócenie się od ideałów demokracji poprzez blokowanie dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Biden skrytykował w piątek planowane spotkanie bezpośrednio na wiecu w Filadelfii, twierdząc, że Orban „uważa, że ​​demokracja nie działa” i „dąży do dyktatury”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Orban w przeszłości nawoływał Zachód do odcięcia finansowania Ukrainy, co jego zdaniem jest najszybszym sposobem na zmuszenie Kijowa do wynegocjowania zawieszenia broni z Rosją. Administracja Bidena krytykowała Orbana za przyjazne stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, z którym spotkał się w październiku ubiegłego roku w Chinach, a także za ustawodawstwo na Węgrzech, które według Departamentu Stanu może rzekomo „zastraszyć i ukarać” krytyków rządu Orbana.

W zeszłym miesiącu Trump potępił prośbę administracji Bidena o wielomiliardowe nowe fundusze dla Ukrainy, mówiąc, że ustawodawcy powinni obwarować pomoc warunkami lub nadać jej formę pożyczki.

„Wszyscy chcemy pokoju, ale nikt przyzwoity nie zgodzi się na pokój na warunkach określonych przez Moskwę i Putina” – powiedział w tym tygodniu dziennikarzom w Bukareszcie polski premier Donald Tusk, który ma spotkać się z Bidenem w Białym Domu we wtorek .

Były amerykański prezydent pochwalił Orbana jako „silnego przywódcę”.  Dla Orbana piątkowe spotkanie jest szansą na pozbycie się wizerunku czarnej owcy i zajęcie pozycji potencjalnego mostu między Europą a Stanami Zjednoczonymi, jeśli Trump wygra listopadowe wybory. Podczas gdy przywódcy z całej Europy odnawiają kontakty z zespołem Trumpa, niewielu cieszy się bezpośrednim dostępem i atmosferą koleżeństwa, jaka Orbana łączy z byłym prezydentem.

Powrót Trumpa jest „warunkiem wstępnym” „silnego i szybkiego pokoju na kontynencie europejskim” – powiedział Orban na forum dyplomatycznym w Turcji w zeszłym tygodniu. „Z węgierskiego punktu widzenia i z punktu widzenia pokoju powrót Trumpa jest więcej niż pożądany”.

za South China Morning Post