27-letnia autystyczna kobieta z Alberty została zaaprobowana do eutanazji. A tymczasem jej ojciec kwestionuje tę decyzję w sądzie.

12 marca 2024 r. CBC News doniosło o sprawie sądowej w Albercie dotyczącej ojca, który zwrócił się do sądu z prośbą o zapobieżenie eutanazji jego 27-letniej autystycznej córki mieszkającej w domu. Ojciec twierdzi, że jego córka nie cierpi na schorzenia kwalifikujące się w świetle prawa, a córka została już skazana na śmierć przez śmiertelną truciznę.

CBC News poinformowało o tej sprawie, że:
Zakaz publikacji chroni tożsamość stron i lekarzy. CBC News określi córkę jako MV, a ojca jako WV.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kwestią sporną jest to, czy sąd może wkroczyć, gdy członkowie rodziny nieposiadający zdolności prawnej mają wątpliwości co do procesu zatwierdzania MAID.
Wiadomości CBC stwierdziły, że nie ma wyjaśnienia dla kwalifikacji MAID.
Sędzia Sądu Królewskiego Colin Feasby usłyszał, że MV – mieszkająca z ojcem – została zatwierdzona w grudniu. Jej datę otrzymania MAID wyznaczono na 1 lutego.

Dzień przed planowaną śmiercią WV udało się uzyskać tymczasowy nakaz uniemożliwiający MV dostęp do MAID.

W piśmie złożonym do sądu WV argumentował, że „MV cierpi na autyzm i prawdopodobnie inne niezdiagnozowane choroby, które nie spełniają kryteriów kwalifikujących się do MAID”.
Prawnik córki „MV” twierdzi, że to nie jest sprawa jej ojca.
Prawnik MV, Austin Paladeau, argumentował jednak, że „nie próbuje niczego ukrywać”.

Sarah Miller, prawniczka ojca , nazwał tę sytuację „nową kwestią dla Alberty”.

„W obecnym stanie AHS [Alberta Health Services] obsługuje system MAID bez ustawodawstwa, bez procedury odwoławczej i bez możliwości kontroli” – napisała Miller w swoim piśmie dla sądu.

Miller zwrócił się do Feasby’ego o rozpatrzenie przez sąd zgody MV na MAID.
CBC podało, że ojciec stwierdził, że twierdzenia córki są niewiarygodne.
Ojciec przedłożył sądowi raport z 2021 r., którego autorem był lekarz z kliniki neurologicznej, który stwierdził, że MV nie wymaga dalszej obserwacji i jest „normalna”, po czym odesłał ją z powrotem do lekarza rodzinnego.

Jak podaje CBC, ojciec twierdził, że jego córka również cierpi na depresję.
WV uważa, że ​​MV nie kwalifikuje się do programu MAID i że na jej „zdolność do wyrażenia zgody na udział w programie MAID wpływa choroba psychiczna”. Jak wynika z jednego z dokumentów złożonych w sądzie, uważa on również, że „osoba trzecia wywarła na nią nadmierny wpływ”.

Jeżeli proces zatwierdzania MAID nie będzie przestrzegany, zgodnie z Kodeksem karnym, lekarze mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

CBC podało, że prawnik córki argumentował, że rozumie, że ojciec nie chce, aby jego córka umarła, ale ona ma własną autonomię.
Prawnik MV, Austin Paladeau, podkreślił, że sprawa sprowadza się do prawa osoby dorosłej do autonomii lekarskiej.

„Ryzykuje utratą córki i chociaż jest to smutne, nie daje mu prawa do utrzymywania jej przy życiu wbrew jej woli” – powiedział Paladeau.

„Całkowicie rozumiem, że [WV] nie chce, aby jego córka umarła… Reprezentuję [MV], ja też nie chcę, żeby umarła, ale to nie ma tu znaczenia.

„Mimo że mamy lub możemy mieć bardzo silne poglądów… ostatecznie jest to decyzja [MV]”.
Sędzia stwierdził, że jest to irytująca sprawa. Jedyna ocena lekarska, jaką wydano, pochodzi z 2021 roku i wskazuje, że córka nie jest chora. Na razie sędzia wstrzymał się z decyzją.