Jak wynika z tajnych rosyjskich akt wojskowych, które zawierają scenariusze szkoleniowe dotyczące inwazji Chin, siły Władimira Putina ćwiczyły użycie taktycznej broni nuklearnej na wczesnym etapie konfliktu z głównym mocarstwem światowym.

Zdaniem ekspertów, którzy przejrzeli i zweryfikowali te dokumenty, tajne dokumenty, do których dotarł „Financial Times”, opisują próg użycia taktycznej broni nuklearnej, który jest niższy niż kiedykolwiek publicznie przyznała Rosja .

Materiały składają się z 29 tajnych rosyjskich akt wojskowych sporządzonych w latach 2008–2014, w tym scenariuszy gier wojennych i prezentacji dla oficerów marynarki wojennej, omawiających zasady działania w przypadku użycia broni nuklearnej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kryteria potencjalnej reakcji nuklearnej obejmują wtargnięcie wroga na terytorium Rosji po bardziej szczegółowe czynniki wyzwalające, takie jak zniszczenie 20 procent rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety balistyczne.

„Po raz pierwszy takie dokumenty trafiają do domeny publicznej” – powiedział Alexander Gabuev, dyrektor Carnegie Russia Eurasia Center w Berlinie. „Pokazują, że próg operacyjny dla użycia broni nuklearnej jest dość niski, jeśli pożądanego rezultatu nie można osiągnąć konwencjonalnymi środkami”.

Taktyczna broń nuklearna Rosji, która może być przenoszona za pomocą rakiet wystrzeliwanych z lądu, morza lub z samolotów, jest przeznaczona do ograniczonego użycia na polach bitew w Europie i Azji, w przeciwieństwie do większej broni „strategicznej” wycelowanej w USA. Nowoczesne głowice taktyczne wciąż mogą wyzwolić znacznie więcej energii niż broń zrzucona na Nagasaki i Hiroszimę w 1945 roku.

Choć akta pochodzą sprzed 10 i więcej lat, eksperci twierdzą, że nadal odpowiadają aktualnej rosyjskiej doktrynie wojskowej. Dokumenty zostały pokazane FT przez zachodnie źródła.

Plany obronne obnażają głęboko zakorzenione podejrzenia wobec Chin wśród moskiewskiej elity bezpieczeństwa nawet wtedy, gdy Putin zaczął tworzyć sojusz z Pekinem, który już w 2001 roku obejmował porozumienie nuklearne o zakazie pierwszego uderzenia.

Rosja postrzega swój arsenał nuklearny jako kamień węgielny swojej polityki obronnej oraz tak szkoli siły, aby były w stanie przeprowadzić pierwszy atak nuklearny w pewnych warunkach na polu bitwy.

Rzecznik Putina powiedział w środę: „Najważniejsze, że próg użycia broni nuklearnej jest całkowicie przejrzysty i zapisany w doktrynie. Jeśli chodzi o wspomniane dokumenty, mocno wątpimy w ich autentyczność.”

Oczekuje się również, że rosyjska armia będzie w stanie użyć taktycznej broni nuklearnej do szerokiego zakresu celów, w tym „powstrzymania państw przed użyciem agresji […] lub eskalacji konfliktów zbrojnych”, „powstrzymania agresji”, zapobieżenia przegraniu bitew lub utraty terytorium przez siły rosyjskie, oraz uczynienie rosyjskiej marynarki wojennej „bardziej efektywną”.

Putin powiedział w czerwcu ubiegłego roku, że ma „negatywne” zdanie na temat stosowania taktycznych ataków nuklearnych, ale potem przechwalał się, że Rosja ma większy arsenał niestrategiczny niż kraje NATO. Putin powiedział w zeszłym roku, że rosyjska doktryna nuklearna dopuszcza dwa możliwe progi użycia broni nuklearnej: odwet za pierwszy atak nuklearny wroga oraz „zagrożenie samego istnienia Rosji jako państwa, nawet w przypadku użycia broni konwencjonalnej”.

Chociaż prezydent Rosji ma wyłączne uprawnienia do przeprowadzenia pierwszego ataku nuklearnego, określony w dokumentach niski próg taktycznego użycia broni nuklearnej jest zgodny z doktryną, którą niektórzy zachodni obserwatorzy nazywają „eskalacją do deeskalacji”.

W ramach tej strategii można by użyć broni taktycznej, aby zapobiec wplątaniu Rosji w rozległą wojnę, zwłaszcza taką, w której mogłyby interweniować Stany Zjednoczone. Stosując „wzbudzanie strachu” Moskwa starałaby się zakończyć konflikt na własnych warunkach, szokując przeciwnika kraju wczesnym użyciem małej broni nuklearnej lub zapewniając porozumienie poprzez groźbę takiego działania. „Mówią o «otrzeźwieniu» swoich przeciwników — wyrwaniu ich z oszołomienia pierwszych zwycięstw poprzez wprowadzenie broni nuklearnej” „Myślą, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest użycie, jak to nazywają, mniejszej „dawki” broni nuklearnej na znacznie niższym poziomie walki, aby zapobiec eskalacji”.
za Financial Times