Lista premierów, którzy przyłączyli się do sprzeciwu wobec podatku węglowego, szybko rośnie, a większość z nich wzywa do wstrzymania zbliżającej się podwyżki podatków.

Premierzy  siedmiu z dziesięciu prowincji publicznie sprzeciwili się podatkowi węglowemu premiera Justina Trudeau, który  1 kwietnia ma wzrosnąć.

Jedynie premierzy Quebecu, Kolumbii Brytyjskiej i Manitoby do tej pory nie wyrazili publicznie negatywnej opinii wobec podatku, chociaż premier Manitoby Wab Kinew nie chciał powiedzieć, czy prywatnie poruszył tę kwestię z rządem federalnym.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

To, że 70% premierów prowincji zasygnalizowało swoje niezadowolenie z podatku węglowego, odzwierciedla fakt, że siedmiu na dziesięciu Kanadyjczyków jest  mu przeciwnych, co wynika z niedawnego sondażu.

Premier Alberty Danielle Smith była jednym z najbardziej elokwentnych krytyków. Alberta pozwała rząd federalny w związku z podatkiem węglowym już w 2020 roku. Smith posunęła się nawet do tego, że wezwała Trudeau do zwolnienie ministra środowiska Stevena Guilbeaulta z powodu jego nieudanej polityki klimatycznej.

Dołączyli do niej premierzy Ontario, Nowej Szkocji i Nowego Brunszwiku, którzy w listopadzie wystosowali wspólny list z prośbą do Trudeau o przedłużenie zwolnienia z podatku węglowego.

Ostatnim premierem, który osobiście okazał sprzeciw i wysłał list do Trudeau, był premier Nowej Szkocji Tim Houston.

“Zamiast nakładać karzący podatek węglowy, który zaszkodzi mieszkańcom Nowej Szkocji, proszę o anulowanie podatku węglowego, zanim zostaną wyrządzone dalsze szkody finansowe ” – napisał Houston w swoim liście.

Premier Saskatchewan, Scott Moe, kolejny głośny zwolennik podatku węglowego, przyjął nieco inne podejście. Na początku marca rząd Saskatchewanu oficjalnie przestał odprowadzać do Ottawy  fundusze z podatku węglowego .

 Saskatchewan już na początku tego roku przestał pobierać podatek węglowy od ogrzewania elektrycznego. Prowincja jest właścicielem przedsiębiorstwa gazowego SaskEnergy, co pozwoliło jej zaprzestać pobierania podatku.

Minister Guilbeault posunął się nawet do nazwania Moe “niemoralnym” za złamanie ustawy o cenach emisji dwutlenku węgla.

Premier Ontario Doug Ford wezwał rząd federalny, aby obudził się i otrzeźwiał.

“Zamiast podnosić podatek węglowy o kolejne 23 procent, muszą go znieść  i zacząć pomagać nam w obniżaniu kosztów życia ciężko pracujących rodzin w Ontario” – napisał Ford.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre wezwał Kanadyjczyków do protestu przed biurami liberałów i posłów NDP w celu anulowania podatku węglowego. Poprosił również Kanadyjczyków, aby bombardowali parlamentarzystów telefonami i e-mailami.