Według policji prowincji Ontario, oszustwa inwestycyjne i kryptowalutowe zajmują pierwsze miejsce na liście pięciu najbardziej popularnych oszustw w 2024 roku.

Straty związane z oszustwami inwestycyjnymi są „znaczne”,  powiedział  detektyw sierż. John Armit w filmie udostępnionym na platformie X.

„Możesz zobaczyć reklamę online, i rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty. Często gdy to robisz komunikujesz się bezpośrednio z oszustami” – powiedział Armit.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na drugim miejscu znajduje się phishing typu spear, dodaje Armit.

„Oszustwa typu spear phishing są również znane jako włamania do służbowej poczty e-mail, w przypadku których można kliknąć w złośliwe oprogramowanie lub może pojawić się wiadomość e-mail rzekomo od dyrektora firmy z prośbą o pilną zapłatę faktury lub zmianę informacji bankowych.

Na trzecim miejscu jest oszustwo miłosne. Armit twierdzi, że tego rodzaju oszustwo zyskało nowy wymiar. „Oszuści przekształcają ofiary oszustw romantycznych w ofiary przestępstw inwestycyjnych, przesyłając pieniądze za pośrednictwem kryptowaluty” – dodał.

Numer cztery to oszustwa związane z pracą, podczas których oszuści wykorzystują ofiary do prania pieniędzy, wyjaśnia Amit.

„W związku ze spowolnieniem gospodarczym i wyzwaniami gospodarczymi dla mieszkańców Ontario i Kanady, obserwujemy ogromny wzrost liczby oszustw związanych z zatrudnieniem” – powiedział.

Wreszcie istnieją oszustwa związane z usługami, które przybierają różne formy, w tym nakierowane na seniorów lub wyskakujące okienka wskazujące na potrzebę aktualizacji oprogramowania.

„Mogą to być albo ludzie przychodzący, aby podpisać dokumenty dotyczące nowego klimatyzatora lub czegoś innego.

Kanadyjskie Centrum ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych twierdzi, że w zeszłym roku do agencji zgłoszono ponad 41 000 przypadków oszustw, na kwotę ponad 554 milionów dolarów.