W swoim pierwszym wywiadzie  po utracie mandatu w okręgu wyborczym będącym bastionem liberałów – Toronto-St. Paul’s premier Justin Trudeau odniósł się do kwestii swojego przywództwa w Partii Liberalnej.

„Zawsze będzie dużo refleksji po ciężkiej porażce” – powiedział Trudeau w wywiadzie dla CBC News podczas wizyty w Nowej Fundlandii 1 lipca.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Ale jest też wiele do zrobienia i jestem oddany pracy na rzecz budowania lepszej Kanady każdego dnia”.

Stacja CBC zwróciła się do premiera z prośbą o komentarz w sprawie próśb członków jego klubu oraz byłych kolegów z gabinetu o ustąpienie.

Od czasu przegranej jego partii w okręgu Toronto-St. Paul’s z konserwatystami w wyborach uzupełniających 24 czerwca, pojawiły się spekulacje na temat kolejnych kroków  Trudeau.

Wywiad premiera z CBC News był jego pierwszą odpowiedzią na pytania mediów od czasu przegranych wyborów uzupełniających.

Premier powiedział 1 lipca w wywiadzie dla nadawcy publicznego, że z niecierpliwością oczekuje „wielu kolejnych Dni Kanady”.

„Są trudne dni i lepsze dni, ale Kanadyjczycy są silni i odporni, dlatego wciąż idziemy naprzód” – powiedział.

Trudeau zwykle przyjeżdża do Ottawy z okazji święta narodowego, ale w tym roku wziął udział w pogrzebie nieznanego żołnierza z I wojny światowej z Nowej Fundlandii w St. John’s, co również upamiętniło setną rocznicę powstania Narodowego Pomnika Wojennego Nowej Fundlandii.

Tymczasem wicepremier Chrystia Freeland wzięła udział w obchodach Dnia Kanady w Ottawie. Jak wynika z jej publicznego planu podróży , był to jej pierwszy oficjalny udział w obchodach Dnia Kanady od czasu objęcia stanowiska w 2019 r .
Freeland należy do tych członków gabinetu, którzy publicznie oświadczyli, że  Trudeau powinien przewodzić liberałom w kolejnych wyborach zaplanowanych na październik 2025 r.