Niger rozwiązał umowę z wojskiem amerykańskim i zażądał od  natychmiastowego opuszczenia kraju przez amerykańskie jednostki

Amerykanie właśnie stracili swoją główną bazę w Sahelu, gdzie mają drony MQ-9 Reaper, samoloty C-17 i siły specjalne

Nigerska junta ogłosiła w sobotę, że anulowała umowę o współpracy obronnej z USA z 2012 roku.

“Rząd Nigru, biorąc pod uwagę aspiracje i interesy swojego narodu, odpowiedzialnie postanawia wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym porozumienie”, które zezwala amerykańskiemu personelowi wojskowemu i pracownikom cywilnym z amerykańskiego Departamentu Obrony przebywania na terytorium Nigru – powiedział rzecznik nigerskiego rządu Amadou Abdramane w oświadczeniu dla państwowej telewizji.

Posunięcie to jest następstwem wizyty w Niamey na początku tego tygodnia delegacji wysokich rangą amerykańskich urzędników wojskowych pod przewodnictwem podsekretarz stanu ds. Afryki Molly Phee.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Abdramane oskarżył amerykańskich urzędników o nieprzestrzeganie protokołu dyplomatycznego i nieinformowanie Nigru o składzie delegacji.

Dodał, że Niger wyraził ubolewanie z powodu “intencji amerykańskiej delegacji, by odmówić suwerennemu narodowi nigerskiemu prawa wyboru partnerów, które mogą naprawdę pomóc mu w walce z terroryzmem”.

Po obaleniu prezydenta Mohameda Bazouma w lipcu ubiegłego roku junta zażądała wycofania wojsk francuskich.

Stany Zjednoczone utrzymywały bazę dronów w Agadez na północy z 1000 żołnierzy.

Abdramane powiedział, że rząd uważa obecność wojsk amerykańskich na terytorium Nigru za nielegalną, ponieważ “nie została ona demokratycznie zatwierdzona i narzuca Nigerowi niekorzystne warunki, szczególnie pod względem braku przejrzystości działań wojskowych”.

Wojsko Nigru anulowało również w zeszłym roku dwa partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony z UE.

W grudniu ubiegłego roku ten zachodnioafrykański kraj i Rosja podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie wzmocnienia współpracy obronnej.

Za poprzednich rządów w Nigrze wojska amerykańskie szkoliły siły nigerskie w zakresie zwalczania terroryzmu.

za  https://www.timeturk.com/