W Kaplicy Pamięci przy toruńskim Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Transmisję z wydarzenia przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

24 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W środę w Kaplicy Pamięci, która powstała przy Sanktuarium NPM Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jako żywy pomnik dla naszych rodaków, którzy niosąc pomoc drugiemu człowiekowi, poświęcili życie swoje i swoich rodzin, odbyły się uroczystości.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Być może ich znali, być może nie, ale to wiara w Jezusa Chrystusa skłoniła ich do tego, aby ich przyjąć pod swój dach – mówił o. Jan Król CSsR, dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Za to płacili najwyższą cenę – cenę życia swojego i swoich najbliższych. Aby pamięć o nich przetrwała, przy Sanktuarium NPM Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstała Kaplica Pamięci.

Dzięki staraniom Fundacji „Lux Veritatis” gromadzone są w niej w formie nagrań audio i video życiorysy polskich bohaterów. – To są już tysiące godzin nagranych. Znaleźliśmy dotąd 1294 nazwiska zamordowanych za ratowanie Żydów – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja i TV Trwam.

W uroczystości uczestniczył ambasador Izraela w Polsce. Jacov Livne przypomniał, że do dzisiaj w Jerozolimie w Instytucie Yad Vashem upamiętnionych zostało ponad 20 tysięcy osób z całego świata – bohaterów, którzy narażali swoje życie dla ratowania Żydów.

– Spośród 20 tysięcy ponad siedem tysięcy to byli Polacy, którzy stanowią większość Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – zaakcentował Jacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.

Pamięć i prawda o polskich Sprawiedliwych, o relacjach polsko-żydowskich jest częścią naszej narodowej tożsamości. Dzisiaj świadectwo polskich Samarytan, polskich Sprawiedliwych jest bardzo potrzebne Polsce, Europie i światu. Świadectwo tych, którzy dobrem płynącym z serca pokonali zło niemieckiego nazizmu – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podczas uroczystości w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Uroczystość odbyła się 20 marca 2024 roku z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchody rozpoczęły się w południe Mszą Świętą sprawowaną w intencji Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Po Eucharystii uczestnicy przeszli do Kaplicy Pamięci, gdzie na tablicy zostały odsłonięte kolejne nazwiska Polaków, którzy ponieśli śmierć ratując Żydów.

Upamiętniono rodzinę Paprotów: Agnieszkę, Bronisławę, Marię, Stanisława, Zofię oraz Franciszka Rowińskiego, Brunona Szupina i Wojciecha Siuzdaka. Symbolicznego odsłonięcia nazwisk dokonali ambasador Izraela w Polsce dr Yacov Livne i prezes IPN dr Karol Nawrocki.

ż24 marca 2024 roku minie dokładnie 80 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.

za TV Trwam News i IPN