Obniżka, która tymczasowo obniżyła ceny benzyny o 5,7 centa za litr i podatek paliwowy o 5,3 centa za litr, miała wygasnąć 30 czerwca.

W poniedziałek premier Doug Ford ogłosił, że będzie obowiązywać do 31 grudnia.

„W sytuacji, gdy rząd federalny ma zamiar podnieść podatek od emisji gazów cieplarnianych,  oddanie ludziom setek dolarów do kieszeni  nigdy nie było tak istotne, jak dzisiaj powiedział Ford.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd twierdzi, że obniżka stawki podatku pozwoliła gospodarstwom domowym w Ontario zaoszczędzić średnio 320 dolarów w ciągu ostatnich dwóch i pół roku, odkąd została  po raz pierwszy wprowadzona w 2022 r.

Cięcie zaproponowano jako sposób na walkę z inflacją, a także z federalnym podatkiem węglowym, który nakłada podatek na benzynę w prowincjach, które nie mają własnego podatku od emisji gazów cieplarnianych.

W przypadku benzyny rząd Ontario stwierdził, że federalny podatek od emisji dwutlenku węgla zwiększy koszty przy dystrybutorze z około 14,31 centów za litr do około 37,43 centów za litr w 2030 r.

Od 1 kwietnia podatek w Ontario ma wzrosnąć do około 17,71 centów za litr.

W poniedziałek Ford ponownie wezwał do zniesienia lub wstrzymania federalnego podatku od emisji dwutlenku węgla. „To spowoduje wzrost kosztów wszystkiego. To zaszkodzi każdej osobie w Ontario” – ostrzegł.

Rząd Forda proponuje także ustawodawstwo, które wymagałoby referendum, gdyby przyszłe rządy prowincji zdecydowały się na wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla w Ontario.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wyborcy uzyskają „bezpośredni wpływ” na każdy nowy prowincjonalny podatek od emisji dwutlenku węgla, system ograniczeń i handlu lub inny program ustalania cen emisji dwutlenku węgla.

Przyszłe rządy będą mogły uchylić to ustawodawstwo, jeśli uzyskają wystarczające poparcie.

Zmiany wydają się być częścią bezpośredniego ataku na przywódczynię liberałów w Ontario Bonnie Crombie, która w oświadczeniu Forda została wymieniona jako zwolenniczka podatku od emisji dwutlenku węgla, mimo że publicznie oświadczyła, że ​​nie narzuci tej strategii, jeśli zostanie wybrana na przywódczynię.

Liberałowie z prowincji na początku ubiegłego tygodnia dystansowali się od swoich federalnych odpowiedników, zobowiązując się, że sami nie będą wprowadzać podatku węglowego, unikając jednocześnie pytań o to, czy polityka federalna w tym zakresie ma ich poparcie.