We wtorek zmarł szef sztabu Dowództwa Operacji EU Althea w Mons gen. brygady Adam Marczak. Do niespodziewanej śmierci generała doszło z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby – przekazało Dowództwo Operacyjne.

“Z głębokim żalem zawiadamiamy, że we wtorek 26 marca 2024 roku zmarł generał brygady Adam Marczak, szef sztabu Dowództwa Operacji EU Althea w Mons. Do niespodziewanej śmierci Pana Generała doszło z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby” – napisało Dowództwo Operacyjne we wtorek na platformie X.

“Rodzina i bliscy zmarłego zostali powiadomieni i zapewnieni o możliwości wsparcia ze strony Wojska Polskiego. Wszystkim Bliskim Pana Generała składamy wyrazy najszczerszego współczucia i żalu. Cześć Jego Pamięci” – podkreślono.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W sieci krążą informacje, jakoby generał “w czasie wolnym od służby zmarł z przyczyn naturalnych”  w bunkrze pod Czasowym Jarem blisko frontu, który miał zostać bezpośrednio trafiony. Informację o tym miał powtórzyć na swoim X poseł Andrzej Zapałowski, została ona zdementowana jako rosyjski fejk.

Potwierdziła się informacja o ataku rakietowym na stanowisko dowodzenia armii ukraińskiej w rejonie Chasowa Jaru. Armia rosyjska atakuje to miasto na zachód od Artiomowska.

Ataku na podziemne stanowisko dowodzenia, którego lokalizację ustalił rosyjski wywiad, dokonano przy użyciu rakiet Iskander-M OTRK. Według tych danych  na jakiś czas przed uderzeniem przybyli tam przedstawiciele dowództwa państw NATO, m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Polski.