Kanadyjczycy z gołymi umowami powierniczymi tzw bare trust, takimi jak na przykład wspólnie podpisany kredyt hipoteczny lub wspólne konto bankowe, są w tym roku zwolnieni ze składania zeznania podatkowego za trust.

Kanadyjski Urząd Skarbowy (CRA) poinformował w czwartkowym komunikacie, że gołe fundusze powiernicze nie muszą już składać deklaracji podatku dochodowego i informacji T3, w tym załącznika 15 za rok podatkowy 2023, chyba że agencja złoży o to bezpośredni wniosek.

CRA twierdzi, że decyzja została podjęta “w uznaniu, że nowe wymagania sprawozdawcze dla gołych trustów miały niezamierzony wpływ na Kanadyjczyków”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wymóg składania deklaracji w sprawie porozumień powierniczych został  wprowadzony przez CRA w tym roku, ale wielu Kanadyjczyków prawdopodobnie nie zdawało sobie sprawy z jego istnienia, a nawet z tego, że mogą być częścią tak określonego trustu.

Bare trust odnosi się do prawnej własności nieruchomości lub konta, które nie pokrywa się z tym kto, ma tytuł. Trust nie ma uprawnień decyzyjnych w odniesieniu do majątku beneficjenta i działa wyłącznie na jego polecenie.

Umowy typu “bare trust” są bardzo popularne ze względu na ich praktyczność.  Podpisanie kredytu hipotecznego dla dziecka lub wnuka jest również coraz częstszym wyborem dla młodych Kanadyjczyków, którzy mają niewiele opcji, aby pozwolić sobie samodzielnie  na dom.

Ostateczny termin złożenia deklaracji powierniczej miał upływać 2 kwietnia, na kilka tygodni przed ogólnym terminem 30 kwietnia. Niedotrzymanie terminu oznaczałoby, że wielu Kanadyjczyków mogłoby spotkać się z wysokimi karami.

Kanadyjczycy byli również narażeni na opłatę w wysokości 25 dol. dziennie za spóźnione złożenie wniosku, z minimalną karą w wysokości 100 dol. i maksymalną 2500 dol..

Oprócz wymogu składania deklaracji T3, Kanadyjczycy posiadający umowy powiernicze musieli również wypełnić Załącznik 15, znany również jako Informacje o beneficjentach rzeczywistych trustu. Załącznik 15 jest zasadniczo listą wszystkich beneficjentów rzeczywistych i powierników trustu.

“W nadchodzących miesiącach agencja ratingowa będzie współpracować z Departamentem Finansów, aby dokładniej wyjaśnić swoje wytyczne dotyczące tego wymogu składania wniosków” – poinformowała w czwartek CRA.