Liczba nielegalnych imigrantów aresztowanych na północnej granicy Ameryki wzrosła w tym roku budżetowym ponad dwukrotnie, a Republikanie obwiniają o to sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) Alejandro Mayorkasa.

„Od 1 października 2023 r. na północnej granicy odnotowano rekordową liczbę nielegalnych imigrantów i konfiskat  narkotyków, w szczególności fentanylu, przez amerykańskie służby celne i ochrony granic (CBP)” – stwierdzono w piśmie z 25 marca od 22 prawodawców Partii Republikańskiej do  Mayorki. W pierwszych czterech miesiącach roku budżetowego 2024 Straż Graniczna zatrzymała na północnej granicy 4772 osoby , co stanowi wzrost o 114% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku budżetowego, podają prawodawcy, powołując się na dane CBP.
„Ten 114-procentowy wzrost liczby zatrzymań  jest symptomatyczny dla waszego ogólnego fiaska w zabezpieczeniu granicy”. W sektorze Swanton liczba zatrzymań wzrosła z 1514 do 3192. W sektorze Buffalo liczba zatrzymań wzrosła prawie dwukrotnie.

W piśmie stwierdza się, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku fiskalnego 2024 miały miejsce 103 zatrzymania z osób wymienionych na listach dotyczących kontroli terrorystów (TSDS) w porównaniu z zaledwie ośmioma na południowo-zachodniej granicy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ustawodawcy zwrócili uwagę, że nie jest to zjawisko nowe, ponieważ na północnej granicy w roku budżetowym 2023 zarejestrowano 484takie przypadki, a w roku budżetowym 2022 – 313.

„Niebezpieczne osoby w dalszym ciągu wykorzystują rozległą granicę północną, która jest najdłuższą granicą lądową między dwoma krajami na świecie , posiadającą mało naturalnych barier.

W piśmie zwrócono uwagę na „niebezpieczny wzrost przemytu narkotyków”, zwłaszcza fentanylu i innych syntetycznych opioidów. Ustawodawcy stwierdzili, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku budżetowego 2024 CBP skonfiskowało ponad dwukrotnie większą ilość fentanylu na północnej granicy niż przez cały rok budżetowy 2023.

W sumie przejęto 1188 funtów fentanylu, co „wystarczy, aby zabić ponad 270 milionów ludzi”.

„W 2024 agenci Straży Granicznej są na dobrej drodze do zatrzymania rekordowej liczby nielegalnych imigrantów na północnej granicy. Te statystyki to kolejny przykład tego, jak administracja Bidena bagatelizuje poważny charakter tego sztucznie wytworzonego kryzysu granicznego”.

W rozmowie z Breitbart we wrześniu była republikanka Kelly Ayotte powiedziała, że ​​na kanadyjskiej granicy nielegalna imigracja i handel narkotykami wymknęły się spod kontroli.

Podczas wiecu na początku tego miesiąca były prezydent Donald Trump ostro skrytykował politykę otwartych granic prezydenta Joe Bidena.
„Zachowanie Bidena na naszej granicy jest z definicji spiskiem mającym na celu obalenie Stanów Zjednoczonych Ameryki” – stwierdził były prezydent. „Mówi o demokracji, ale stanowi zagrożenie dla demokracji”.

Prezydent Trump zasugerował, że spisek miał na celu wpuszczenie do Ameryki licznych nielegalnych imigrantów, zalegalizowanie ich i przekształcenie tych ludzi w wyborców Demokratów.

„Biden i jego wspólnicy chcą zawalić amerykański system, unieważnić wolę  amerykańskich wyborców i ustanowić nową podstawę władzy, która zapewni im kontrolę na pokolenia”.