Kilku prawodawców na szczeblu federalnym i prowincjonalnym, a także samych weteranów potępiło Veterans Affairs za nazywanie Wielkanocy „marcowym sezonem świątecznym” w poście w mediach społecznościowych. Posunięcie to jest następstwem kontrowersji, które wybuchły w zeszłym roku, kiedy Departament Obrony zapowiedział kapelanom wojskowym, że nie mogą używać słowa „Bóg” podczas oficjalnych ceremonii.

W poście z 29 marca na portalu X Veteran Affairs Canada (VAC), departament odpowiedzialny za emerytury, świadczenia i usługi dla weteranów, upamiętnił weekend jako okres świąteczny, a nie Wielkanoc – chrześcijańskie  święto zmartwychwstania Jezusa Chrystusa .
„Chcemy życzyć weteranom, obecnym członkom @CanadianForces i @rcmpgrcpolice oraz ich rodzinom wesołych marcowych wakacji!” czytamy
Post wywołał falę krytyki. Potępiło to wielu konserwatywnych parlamentarzystów.

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Michael Barrett, minister w gabinecie cieni ds. etyki i odpowiedzialnego rządu, zamieścił w mediach społecznościowych  wpis: „Czy @VeteransENG_CA jest zbyt wokistowski, aby uznać kulturowe lub religijne znaczenie Wielkanocy?” „53% Kanadyjczyków to chrześcijanie” – dodał. „I nikt, o kogo warto się martwić, nie obraża się na życzenia Wesołych Świąt Wielkanocnych”.

Statistic Canada stwierdza , że „w 2021 r. ponad 19,3 mln osób przyznało się do religii chrześcijańskiej, co stanowi nieco ponad połowę populacji Kanady (53,3%)”.
Konserwatywna posłanka z Ontario Lisa MacLeod wyraziła wątpliwość, czy organizacja Veteran Affairs składa życzenia weteranom, z okazji chrześcijańskiego święta.

“Wielkanoc? Czy życzysz weteranom wesołych Świąt Wielkanocnych?  Ja – mąż, ojciec, dziadek i pradziadek – wszyscy służyliśmy Królowi, Królowej i Ojczyźnie. Wszyscy też obchodziliśmy Wielkanoc” – napisała .

Premier Justin Trudeau wydał 31 marca oświadczenie dotyczące obchodów Wielkanocy.
„Dzisiaj miliony chrześcijan w Kanadzie i na całym świecie będą obchodzić Wielkanoc” – powiedział Trudeau.

„Upamiętniając zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, Wielkanoc jest świętem odrodzenia i rozpoczęcia od nowa. Zmartwychwstanie Chrystusa daje nadzieję na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Służy jako trwałe przypomnienie mocy wiary, przebaczenia i przetrwania. Jako najświętszy dzień w kalendarzu chrześcijańskim, Wielkanoc zachęca nas do refleksji nad wartościami, którymi żył i za które umarł Chrystus, oraz do potwierdzenia tych wartości w naszym życiu – od miłości do bliźnich po troskę o tych najbardziej bezbronnych.

W październiku ubiegłego roku „Epoch Times” doniósł , że Departament Obrony Narodowej polecił kapelanom, aby nie używali słowa „Bóg” i unikali odniesień do „siły wyższej, takiej jak «Ojciec Niebieski»”.
11 października, na miesiąc przed Dniem Pamięci, jedną z najważniejszych ceremonii wojskowych, Biuro Kapelana Generalnego wydało nową zasadę, która zastępuje modlitwę publiczną niereligijnymi „refleksjami duchowymi”.

„Ma to na celu zapewnienie, że wszyscy poczują się włączeni i będą w stanie uczestniczyć w refleksji, bez względu na swoje przekonania” – powiedział wówczas rzecznik departamentu