Premier Justin Trudeau stwierdził, że Kanada doświadczyła „ogromnego wzrostu” tymczasowej imigracji, która rosła w tempie „znacznie przekraczającym” to, co kraj „był w stanie wchłonąć”.

Premier wygłosił te uwagi we wtorek podczas ogłoszenia dotyczącego mieszkalnictwa w Halifax.

Reporter zapytał, czy rząd będzie ograniczał tymczasową imigrację, aby stłumić kryzys mieszkaniowy, zarówno pod względem przystępności cenowej, jak i podaży.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Trudeau odpowiedział, przyznając, że istniejąca polityka doprowadziła do niezrównoważonej dużej liczby przybyszów. „Naprawdę ważne jest, aby zrozumieć kontekst związany z imigracją. Co roku sprowadzamy około 450 000, obecnie prawie 500 000, stałych mieszkańców, co stanowi część niezbędnego wzrostu Kanady. Przynosi korzyści naszym obywatelom, naszym społecznościom i naszej gospodarce” – powiedział Trudeau.

„Jednak w ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy ogromny wzrost tymczasowej imigracji, niezależnie od tego, czy chodzi o tymczasowych pracowników zagranicznych, czy w szczególności studentów zagranicznych, których wzrost rósł w tempie znacznie przekraczającym to, co Kanada była w stanie wchłonąć”.

W zeszłym miesiącu Canada Mortgage and Housing Corporation opublikowała raport wyjaśniający, że potrzeba dodatkowych 4,4 miliona mieszkań, aby rynek nieruchomości powrócił do  przystępności cenowej.