Śp. Wanda Wyrzykowska z domu Rosłan
Urodzona 14 czerwca 1920r. w Warszawie
zmarła 25 marca 2024r. w Toronto

Zasłużona długoletnia członkini Gminy1 Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie oraz Klubu Polek Gminy1. Żona śp. Zenona Wyrzykowskiego, długoletniego redaktora naczelnego tygodnika „Głos Polski”.

Pani Wanda zmarła w wieku 103 lat i 9 miesięcy. Swoje życie opisała w wydanej przez siebie autobiografii ”O życiu opowieść najprostsza”. Było to życie niezwykłe, splatające się z historią wydarzeń II wojny światowej i losów emigracji polskiej.

Pani Wanda urodziła się w rodzinie ziemiańskiej, miała dwóch braci i dwie siostry (obaj bracia zginęli w Powstaniu Warszawskim, a jedna z sióstr zginęła w obozie koncentracyjnym).

W 1937r. poślubiła Zenona Wyrzykowskiego, (ułana z czasów z I wojny), który był redaktorem gazety „Polska Zbrojna”. Został on w 1939r. oddelegowany na pola walki w celu pisania reportaży, pozwolono mu zabrać ze sobą żonę i tak rozpoczęły się ich emigracyjne losy poprzez Rumunię,Turcję, Cypr i Palestynę. Osiedlili się po wojnie w Anglii skąd w 1956r. emigrowali do Kanady.

Mąż pani Wandy otrzymał posadę redaktora „Głosu Polskiego”. W czasie długoletniej wojennej tułaczki gdziekolwiek losy zatrzymały ich na dłużej, pani Wanda włączała się do pracy społecznej, organizując przedstawienia teatralne dla polskiej społeczności, organizowała też dochodowe imprezy na pomoc dla starszych schorowanych uchodźców.

W obozie uchodźców, w Anglii, w Witley prowadziła świetlicę i założyła bibliotekę polską, założyła też polski zespół pieśni i tańca. Po przyjeżdzie do Kanady oboje zostali członkami Gminy1 ZNPwK , a Pani Wanda również członkinią Klubu Polek Gminy1. Gmina 1 mieściła się w zabytkowym budynku przy 1087 Queen St. W., który poprzednio był teatrem.

Pani Wanda znalazła tu doskonałe warunki na założenie amatorskiego zespołu teatralnego, który wystawił wiele polskich sztuk teatralnych. Pani Wanda szyła kostiumy, robiła dekoracje i grała ważne role w spektaklach. Działała też w Klubie Polek. W każdą niedzielę przygotowywano herbatę, pączki i kolację dla uczestników klubowych spotkań. Dochody zasilały kasę Gminy1 oraz wsparcie dla potrzebujących. Nie sposób wymienić wszystkie inicjatywy Pani Wandy, która niezmordowanie działała dla dobra Polonii i Polski promując polską
kulturę. Będąc już na emeryturze na własną rękę prowadziła działalność charytatywną wspierając szpital dziecięcy w Polsce, Sanktuarium w Licheniu czy szkołę Medialną Radia Maryja. Do końca utrzymywała wzajemny kontakt z Gminą 1 ZNPwK.
Pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci jako osoba głęboko wierząca, dobra i wrażliwa na potrzeby bliźnich, patriotka dla kraju urodzenia, Polski oraz odpowiedzialna obywatelka Kanady.

Cześć Jej Pamięci.
Głębokie wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim śp. Pani Wandy
Składają:
Zarząd i członkowie Gminy1 ZNPwK
oraz Członkinie Klubu Polek Gminy1 ZNPwK.

Wizytacja w domu pogrzebowym Turner & Porter Yorke Chapel, 2357 Bloor St. W. and Windermere Ave.

9 kwietnia 2024r. w godz. 17:00 – 20:00 (różaniec godz.17:00 – 17:30).
Msza Święta w kościele Św. Stanisława – 12 Denison Ave.Toronto,
10 kwietnia 2024r. o godz.11:30.

Urna zostanie złożona w grobie rodzinnym na Powązkach w Warszawie.
Jeżeli ktoś chciałby złożyć donację w intencji Zmarłej śp. Wandy, wskazała Ona Dom Kopernika, gdzie doznała wiele życzliwości i troskliwej opieki.
foundation@copernicuslodge.com