Gdy na jaw wychodzą nowe szczegóły dotyczące korzystania przez Rosję z terminali satelitarnych Starlink, wysoki rangą urzędnik Pentagonu powiedział, że Departament Obrony nie może zmusić SpaceX do odcięcia usług dla Rosjan – powiedzmy,obsługując wyłącznie terminale wojsk ukraińskich.

“Nie sądzę, że Departament Obrony jest w stanie zmusić ich do robienia takich rzeczy. Zdaję sobie sprawę z obaw Ukrainy, pracujemy nad nimi zarówno z Ukrainą, jak i Starlinkiem” – powiedział John Plumb, asystent sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej.

Siły rosyjskie używają Starlink na Ukrainie, jak informował już portal Defense One, niwelując przewagę, jaką kiedyś miała Ukraina. Teraz Wall Street Journal szczegółowo opisuje, w jaki sposób Starlink jest sprzedawany przez “mroczny łańcuch dostaw” i trafia do sił rosyjskich i wrogów USA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Starlink jest produktem komercyjnym, a Rosja nie ma problemu z kupowaniem rzeczy na czarnym rynku, powiedział Plumb w środę na Sympozjum Kosmicznym 2024.

Przedstawiciele SpaceX powiedzieli wcześniej, że firma nie prowadzi interesów z Rosją, że usługa Starlink tam nie działa.

Niektórzy prawodawcy analizowali SpaceX w sprawie nielegalnego przejęcia Starlink przez Rosję, kwestionując, czy firma wdrożyła wystarczające zabezpieczenia, aby uniemożliwić Rosji wykorzystanie usług komunikacyjnych przeciwko Ukrainie.

Zapytany, czy SpaceX robi wystarczająco dużo, aby złagodzić wykorzystanie Starlink przez nieprzyjazne strony, Plumb powtórzył: “Myślę, że są świetnym partnerem”.

Pentagon współpracuje z Ukrainą i SpaceX “w celu zapewnienia usług, których potrzebuje Ukraina i uniemożliwienia siłom rosyjskim korzystania z nich” – powiedział Plumb.

Departament Obrony “podejmuje kroki”, aby poradzić sobie z zagrożeniem, powiedział   sekretarz sił powietrznych Frank Kendall.