Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSS) w Kanadzie próbuje zidentyfikować obcokrajowców, którzy utrzymują kontakt z agencjami wywiadowczymi różnych krajów na całym świecie i rekrutować ich do służby w Moskwie – informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Według Głównego Zarządu Wywiadu poszukiwania podwójnych agentów odbywają się w społeczności imigrantów z Rosji i innych krajów, które były częścią Związku Radzieckiego lub znajdowały się pod jego wpływem.

Służby specjalne Kremla promują swoją narrację m.in. za pośrednictwem rosyjskojęzycznych środków masowego przekazu w Kanadzie.

“Na przykład w marcu 2024 r. FSS rozesłała stosowny apel w formie dodatku do drukowanego wydania Nasha Kanada – gazety dystrybuowanej za darmo w europejskich sklepach delikatesowych, rosyjskich restauracjach, stacjach metra, niektórych szkołach, szpitalach i kompleksach mieszkalnych w  Toronto” – poinformował Główny Zarząd Wywiadu.

Wywiad zauważył też, że wspomniane wydanie drukowane przedstawia się jako prodemokratyczne i antyputinowskie, ale może być to jedynie fasada i sposób na odwrócenie uwagi lokalnych struktur bezpieczeństwa.

Wcześniej w Wielkiej Brytanii zdemaskowano grupę rosyjskich szpiegów. Byli zaangażowani w zbieranie informacji wywiadowczych dla Rosji.

Dodatkowo 20 lutego władze Estonii poinformowały o udanym zdemaskowaniu operacji hybrydowej rosyjskich służb specjalnych. W ramach śledztwa zatrzymano 10 osób.

Politico poinformowało, że rosyjski wywiad wykorzystuje serbskiego agenta do infiltracji instytucji UE i rozpowszechniania prokremlowskich narracji na temat inwazji na Ukrainę.

za  https://newsukraine.rbc.ua/