Prezydent Iranu EBRAHIM RAISIE wystosował oświadczenie po ataku rakietowym na Izrael. Z niezależnych źródeł wynika, że wystrzelono ok. 300 rakiet balistycznych manewrujących i dronów, z których kilka kilkanaście uderzyło w dwie bazy wojskowe, w tym jedną bazującą myśliwce F-35. Iran uważa, że został otwarty nowy rozdział konfrontacji, w którym działania Izraela przeciwko Iranowi i jego liderom będą spotykać się z bezpośrednim odwetem, w ramach “nowego równania”

Raisi w oświadczeniu napisał:

„Irańskie siły zbrojne dały lekcję syjonistycznemu wrogowi. Każda nowa lekkomyślna reakcja wroga spotka się z silniejszą i ostrzejszą reakcją. Akcja obronna sił zbrojnych jest naturalnym prawem do uzasadnionej obrony naszego kraju w odpowiedzi na syjonistyczną agresję na nasze interesy. Połączone operacje ostatniej nocy niosą przesłanie siły i mocy dla narodu islamskiego oraz przesłanie strachu i upokorzenia dla wrogów ludzkości.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ostatnich miesiącach Iran wykorzystał wszystkie możliwości regionalne i międzynarodowe, aby ostrzec społeczność międzynarodową o nieskuteczności Rady Bezpieczeństwa.

Wczorajsza operacja wpisuje się w kontekst obrony suwerenności i interesów narodowych Iranu, ukarania wrogów i wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego.

Irańskie działanie było mądre i wykalkulowane, a irańskie drony i rakiety wycelowały w syjonistyczne bazy wojskowe. Uważamy, że pokój i stabilność w regionie są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa narodowego i nie zawahamy się podjąć wszelkich wysiłków, aby ożywić stabilność i pokój. Podmiot syjonistyczny to ten, który zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu i stabilności w regionie poprzez ciągłe naruszenia i brutalne zbrodnie w ciągu ostatnich 6 miesięcy w Gazie. Opór jest słowem kluczowym dla ożywienia pokoju i bezpieczeństwa regionalnego oraz położenia kresu okupacji i terroryzmowi we wszystkich jego formach”.

 

Premier Kanady i lider Opozycji wydali oświadczenia potępiające atak Iranu. A Stany Zjednoczone zaapelowały do Izraela o powstrzymanie się przed bezpośrednią odpowiedzią na terytorium Iranu.