Córka rosyjskiego filozofa i komentatora politycznego Aleksandra Dugina, zginęła w zamachu bombowym w Moskwie

Daria Dugina,   została zabita w sobotę wieczorem po tym, jak ktoś wysadził w powietrze Toyotę Land Cruiser, którą prowadziła, poinformował w oświadczeniu Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ds. regionu moskiewskiego.

„Organy śledcze Głównego Zarządu Śledczego Komitetu Śledczego Rosji dla Obwodu Moskiewskiego wszczęły sprawę karną w sprawie zabójstwa ” – napisano w oświadczeniu, dodając, że gdy jechała „z pełną prędkością, wybuchł ładunek wybuchowy, prawdopodobnie zainstalowany w Toyocie Land Cruiser.

Urzędnicy rosyjskiego MSZ spekulują, że za atakiem mogła stać Ukraina. Kijów zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w niedzielę, że jeśli rząd Ukrainy jest zaangażowany, oznacza to, że kraj ten prowadzi „terroryzm państwowy”.

„Jeżeli ukraiński ślad się potwierdzi – a taką teorię wyraził szef [Donieckiej Republiki Ludowej] Denis Pushilin – powinien to zostać sprawdzony przez kompetentne władze, to trzeba mówić o prowadzonej przez Kijów polityce terroryzmu państwowego, napisała Zacharowa w Telegramie.

Samochód należał do Dugina, i nie jest wykluczone, że on sam był  zamierzonym celem zamachu.

Żadna grupa nie wzięła na siebie odpowiedzialności.

Ukraiński doradca prezydenta Mychajło Podolak w oświadczeniu dla ukraińskich stacji telewizyjnych stwierdziŁ: „Potwierdzam, że Ukraina oczywiście nie miała z tym nic wspólnego, ponieważ nie jesteśmy państwem przestępczym, jak Federacja Rosyjska, a ponadto nie jesteśmy państwem terrorystycznym”.

Zsugerował, że incydent był „karmiczną” odpłatą dla zwolenników działań Rosji na Ukrainie, takich jak Dugina i jej ojciec.

Dugin, który od dawna opowiadał się za zjednoczeniem rosyjskojęzycznych i innych terytoriów w rozległym nowym imperium rosyjskim, nie wypowiedział się publicznie w tej sprawie.

Dugin był często przedstawiany jako ktoś bliski Putinowi.

Daria Dugina urodziła się w 1992 roku, według Tass ukończyła filozofię Moskiewski Uniwersytet Państwowy.