Prezydent Duda spotka się z Polonią w Edmonton i Vancouver

Drugim przystankiem wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na kontynencie amerykańskim będzie Kanada. Będzie to druga wizyta głowy państwa w tym kraju.

Po raz pierwszy urzędujący prezydent Polski odwiedzi zachodnią część Kanady. Będą to dwie prowincje: Kolumbia Brytyjska oraz Alberta – przekazał Mieszko Pawlak. Zaznaczył, że relacje transatlantyckie to nie tylko te z USA, ale także te Kanadą. Cieszymy się, że prezydent tą wizytą przyczyni się do pogłębienia tych relacji, bo jest to jeden z priorytetów Polski na prezydencję w Radzie UE w pierwszej połowie przyszłego roku – dodał.

Jednym z punktów programu będzie wizyta w kanadyjskiej bazie marynarki wojennej w Esquimalt. Tam polski prezydent spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau. Jak zapowiedział szef BPM, głównym tematem rozmowy przywódców będzie bezpieczeństwo.

Kancelaria kanadyjskiego premiera zapowiedziała z kolei, że rozmowy Andrzeja Dudy i Justina Trudeau będą poświęcone także dwustronnej współpracy z kwestiach takich jak bezpieczeństwo energetyczne i produkcja czystej energii. “Kanada i Polska są dobrymi przyjaciółmi i wiernymi sojusznikami. Oczekuję pogłębienia współpracy między naszymi krajami. Razem będziemy bronić pokoju i bezpieczeństwa w ramach sojuszu NATO, pozostajemy zdecydowani we wsparciu Ukrainy, będziemy też tworzyć dobre miejsca pracy i możliwości dla mieszkańców Kanady i Polski” – powiedział, cytowany w komunikacie, szef kanadyjskiego rządu.

Szef BPM przekazał, że w Kanadzie polski prezydent weźmie także udział w konwencji wodorowej. Kanada i Polska są bardzo zainteresowane rozwijaniem energetyki wodorowej. To okazja, żeby zacieśnić współpracę biznesową między firmami kanadyjskimi i polskimi w tej dziedzinie – powiedział Mieszko Pawlak.

Obok bezpieczeństwa i energetyki, trzecim komponentem wizyty będą spotkania z Polonią w Vancouver i Edmonton. Jak wskazywał szef BPM, szacuje się, że w Kanadzie żyje około milion osób polskiego pochodzenia.