Legislatura Ontario zakazała noszenia kefiji, a jej spiker stwierdził, że chusty są „deklaracją polityczną”. Tymczasem premier wraz z przywódcami opozycji wzywają do anulowania tego posunięcia.

W środowym e-mailu spiker Ted Arnott poinformował, że ustawodawca już wcześniej ograniczył noszenie odzieży, która ma stanowić „jawne oświadczenie polityczne”.

„Spiker nie może być świadomy znaczenia każdego symbolu lub wzoru, ale kiedy zwrócę moją uwagę na jakiś temat, mam obowiązek zareagować. Po szeroko zakrojonych badaniach doszedłem do wniosku, że noszenie kefii w obecnym czasie w naszym Zgromadzeniu jest przeznaczone jako oświadczenie polityczne. W oparciu o nasze wieloletnie zasady, jako spiker nie mogę zatem zgodzić się na noszenie kefii ” – oznajmił Arnott w e-mailu.

Keffiyeh to chusta tradycyjnie noszona przez Arabów, ale dla narodu palestyńskiego ma ona szczególne znaczenie. Często można je zobaczyć wśród propalestyńskich demonstrantów wzywających do zaprzestania przemocy w Gazie .

Premier Ontario Doug Ford oświadczył w środowym wieczorem oświadczeniu, że nie popiera zakazu, a decyzję podjął mówca i nikt inny.

„Nie popieram jego decyzji, gdyż niepotrzebnie dzieli ona mieszkańców naszej prowincji. Wzywam mówcę do natychmiastowego cofnięcia swojej decyzji” – stwierdził Ford w oświadczeniu.

Liderka NDP Marit Stiles powiedziała w czwartek CBC Toronto, że jest szczęśliwie zaskoczona, że ​​premier jest po jej stronie w tej sprawie. „Mam nadzieję, że [Arnott] zmieni zdanie” – dodała.

W środę wieczorem przywódczyni liberałów w Ontario Bonnie Crombie również wezwała do uchylenia zakazu.

„Tutaj, w Ontario, jesteśmy domem dla zróżnicowanej grupy ludzi z tak różnych środowisk. To czas, w którym przywódcy powinni szukać sposobów na zjednoczenie ludzi, a nie na dalsze podziały. Wzywam mówcę Arnotta do natychmiastowego ponownego rozważenia  zakazać kefiji” – powiedziała Crombie.

 

Stiles powiedziała,  że „Noszenie w naszym Zgromadzeniu tych ważnych elementów ubioru kulturalnego i narodowego jest czymś, z czego powinniśmy być dumni. Jest to część historii tego, kim jesteśmy jako prowincja”.

Stiles dodała, że Izba Gmin i inne ciała ustawodawcze prowincji zezwalają na noszenie kefiji w swoich izbach, a zakaz sprawia, że ​​Ontario jest „wyjątkiem”.