Pierwsza Dama 20 kwietnia odwiedziła parafię św. Kazimierza w Vancouver oraz działające przy niej Przedszkole Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Vancouver.

Parafia św. Kazimierza w Vancouver to jedyny polski kościół w Kolumbii Brytyjskiej skupiający ok. 1200 polskich rodzin, a działające przy niej Przedszkole Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, zapewnia opiekę dzieciom w wieku od 3 do 5 lat.

Proboszcz parafii oraz członek Rady Dyrektorów przedszkola o. Alfred Grzempa powitał Pierwszą Damę, a następnie przybliżył historię kościoła oraz opowiedział o bieżącej działalności wspólnoty i placówki.

Następnie małżonka prezydenta udała się do przedszkola, gdzie spotkała się z dwoma grupami przedszkolaków, które przywitały Pierwszą Damę śpiewem.

W rozmowie z najmłodszymi Agata Kornhauser–Duda pytała dzieci o Polskę oraz ich własne pochodzenie. Dzieci ochoczo opowiadały o ulubionych zajęciach w przedszkolu, lekcjach śpiewu czy grach na placu zabaw.

Program placówki uwzględnia rozwój fizyczny dzieci, rozwój intelektualny, językowy, emocjonalny oraz relacje społeczne. Dzieci uczą się przez wspólną zabawę. Placówka otwarta jest dla wszystkich dzieci, niezależnie od pochodzenia.

Agata Kornhauser–Duda spotkała się także z przedstawicielami polskiego duchowieństwa, którzy posługują w kanadyjskich parafiach w całym kraju.

Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką spotkali się z kanadyjską Polonią. W Vancouver uczestniczyli w obchodach 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Kolumbia Brytyjska.

Jestem tu, żeby podkreślić, że Polska o Was pamięta. Też dlatego, że Wy pamiętacie o niej cały czas. Najlepszym tego dowodem jest to, że mówicie po polsku, uczycie dzieci naszego języka, dbacie o to, by znały polską historię i wiedziały, jakie są ich korzenie. Dziękuję za to z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej – mówił Prezydent RP.

Prezydent zaznaczył, że według szacunków, około 20 mln Polaków żyje dziś poza granicami kraju, z czego w Kanadzie mieszka ponad milion obywateli, którzy mają polską świadomość, bardzo często mówią po polsku.

Łączy nas to, że Polska jest jedna, że nasze korzenie są jedne i nasza pamięć historyczna jest jedna – akcentował Andrzej Duda.
Wskazywał, że kanadyjska Polonia to licząca się społeczność, o czym świadczy ustanowienie przez władze Kanady maja Miesiącem Dziedzictwa Polskiego.

Odwiedzam Polaków na całym świecie po to, żeby podziękować, że po dziesiątkach lat cały czas są Polakami – nigdy się nie zaparli, nigdy nie zapomnieli – podkreślał.

Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg Kolumbia Brytyjska to organizacja założona 80 lat temu przez ks. Włodzimierza Czetwertyńskiego i Jakuba Chaima Kaliskiego

za prezydent.pl