W sobotę Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła  nową pomoc o wartości 61 miliardów dolarów dla Ukrainy, kończąc sześciomiesięczny impas polityczny, podczas którego zapasy Kijowa znacznie zmalały.

Pomoc dla Ukrainy zostanie połączona z finansowaniem Izraela i Tajwanu w ramach pakietu pomocy zagranicznej o łącznej wartości 95 miliardów dolarów.

Spiker Mike Johnson współpracował z Demokratami i przezwyciężył ostre sprzeciwy własnej partii wobec finansowania Ukrainy, ostatecznie doprowadzając do przyjęcia tego ustawodawstwa większością 311 do 112 głosów obu partii. Większość reprezentantów Partii Republikańskiej było przeciw

Oczekuje się, że Senat przyjmie pakiet wynegocjowany z Białym Domem w przyszłym tygodniu.

Demokraci i niektórzy Republikanie podczas głosowania machali ukraińskimi flagami, co jest rzadkim momentem dwupartyjności w zaciekle i wąsko podzielonej Izbie.

„Tradycyjni Republikanie w Izbie Reprezentantów pod przewodnictwem spikera Mike’a Johnsona stanęli na wysokości zadania” – powiedział przywódca Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries . „Mamy obowiązek odeprzeć autorytaryzm”.

Tajwan
W sobotę Izba przyjęła pakiet pomocowy o wartości 8 miliardów dolarów, którego celem jest zapobieżenie chińskiej agresji na Tajwan. Izba przyjęła również ustawę , która zmusi kontrolowaną przez Chiny firmę ByteDance Ltd do zrzeczenia się udziałów w popularnej aplikacji społecznościowej TikTok pod groźbą amerykańskiego zakazu. Ustawa ta umożliwia także konfiskatę aktywów dolarowych Rosji w celu sfinansowania pomocy dla Ukrainy.

Senat zamierza rozpocząć we wtorek głosowanie nad połączonym pakietem.

Ustawa o wartości 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przewiduje 13 miliardów dolarów na uzupełnienie amerykańskich zapasów broni już przekazanej Ukrainie i 14 miliardów dolarów na amerykańskie systemy obronne dla Ukrainy. A także 7 miliardów dolarów na amerykańskie operacje wojskowe w regionie.

Przewidziana w projekcie ustawy pomoc gospodarcza dla Ukrainy w wysokości 9,5 miliarda dolarów ma formę pożyczki, którą prezydent będzie mógł w pełni wybaczyć po następnych wyborach. Pomysł pożyczki jako pierwszy przedstawił Trump, domniemany kandydat Partii Republikańskiej.

Ustawa o pomocy Tajwanu obejmuje 2 miliardy dolarów zagranicznego finansowania wojskowego dla Tajwanu i 1,9 miliarda dolarów na uzupełnienie amerykańskich zapasów broni w celu pokrycia towarów i usług świadczonych dla Tajwanu. Ma także 3,3 miliarda dolarów na rozwój infrastruktury łodzi podwodnych.

Izraelska ustawa o pomocy, przyjęta większością 366 do 58 głosów, obejmuje 4 miliardy dolarów na izraelską obronę przeciwrakietową. Zapewnia 9 miliardów dolarów światowej pomocy humanitarnej, w tym do wykorzystania w Gazie pod naciskiem Demokratów.

Johnson zignorował żądania ultrakonserwatystów dotyczące dołączenia   republikańskiego ustawodawstwa granicznego w USA, co pozbawiłoby pakiet szans w kontrolowanym przez Demokratów Senacie.

Trzej ultrakonserwatywni prawodawcy – Marjorie Taylor Greene z Gruzji, Thomas Massie z Kentucky i Paul Gosar z Arizony – twierdzą, że są gotowi głosować za usunięciem go ze stanowiska.

Aby pozbawić Johnsona funkcji spikera, rebelianci potrzebowaliby współpracy Demokratów, z których wielu stwierdziło, że będą chronić Republikanina z Luizjany po tym, jak podpisze umowę o pomocy zagranicznej.