Polska jest mocno obecna na gospodarczym rynku kanadyjskim; w Kanadzie drzemie olbrzymi potencjał dla polskiego biznesu – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę w Kanadzie.

W poniedziałek w Edmonton prezydent wziął udział w polsko-kanadyjskim seminarium poświęconym energii odnawialnej. Jak powiedział, spotkanie odbyło się na marginesie konwencji wodorowej. “Cieszę się bardzo, że Polska jest tutaj bardzo mocno reprezentowana. Jesteśmy piątym w świecie, a trzecim w UE producentem wodoru. Mamy należną reprezentację: firmy, startupy i uczelnie, które specjalizują się w dziedzinie wytwarzania i wykorzystania wodoru jako paliwa przyszłości do różnych celów” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał, że Polska jest mocno obecna na gospodarczym rynku kanadyjskim. Jak mówił, nasi dwaj najwięksi przedstawiciele w tym kraju to KGHM i PKN Orlen, choć polskich firm inwestujących w Kanadzie jest znacznie więcej. “Polskie inwestycje w Kanadzie są większe niż kanadyjskie inwestycje w Polsce. To pokazuje nie tylko skalę naszego zainteresowania Kanadą z jednej strony, ale z drugiej strony także olbrzymi potencjał, który drzemie w Kanadzie” – powiedział Duda.

W czasie seminarium „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities” Prezydent wskazał, że Polska pozostaje kluczowym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo–Wschodniej. – Chcielibyśmy, aby współpraca gospodarcza była jeszcze silniejsza – akcentował.

Polski przywódca podkreślił, że nasz kraj zmierza w kierunku zbudowania miksu energetycznego, poprzez zwiększanie w nim udziału energii odnawialnej, a także poprzez inwestycję w atom. Andrzej Duda zaznaczył, że Polska realizuje w tym zakresie „just transition”, czyli zasadę sprawiedliwej transformacji przyjętą podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach w 2018 roku

.
W rozmowie z przedstawicielami polskich mediów Andrzej Duda podkreślił, że to ważne polsko–kanadyjskie seminarium odbywa się na marginesie rozpoczynającej się jutro w Edmonton, Konwencji Wodorowej organizowanej przez Prowincję Alberta. – To największa konferencja wodorowa w Ameryce Północnej – przyjeżdżają eksperci z całego świata i przedstawiciele firm – mówił.
Jak dodał, wodór może być wykorzystywany do celów energetycznych i transportowych.

Dziękuję za ogromny wkład w budowanie tej współpracy, w jej rozwijanie i zachęcanie polskich biznesmenów, inwestorów do tego, aby tutaj przyjeżdżali. A także za popularyzację tego kierunku, którą realizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Ambasada w Kanadzie – podkreślał Prezydent.

Prezydent Duda wypowiedział się też na temat rozmieszczenia broni atomowej w Polsce w ramach programu tzw nuclear sharing.  Rozmowy na ten temat są prowadzone, ale decyzje nie zostały podjęte. Polska jest zainteresowana.
W czasie wizyty w Edmonton Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta Nathanem Cooperem. Tematem rozmów były stosunki polsko–kanadyjskie, współpraca gospodarcza oraz możliwy kryzys uchodźczy spowodowany konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Następnie polski przywódca rozmawiał z Porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani.

Planowane było również spotkanie Prezydenta z Premier Prowincji Alberta Danielle Smith.

We wtorek Andrzej Duda weźmie udział w sesji otwarcia konferencji wodorowej „Canadian Hydrogen Convention” oraz złoży wizytę w polskim pawilonie (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland”, gdzie spotka się z przedstawicielami polskich firm.
za pap, prezydent.pl