Departament Zdrowia Quebecu twierdzi, że otrzymał 28 raportów o uszkodzeniach oczu związanych z całkowitym zaćmieniem słońca, które miało miejsce 8 kwietnia nad południowymi częściami prowincji.

Do 28 przypadków zgłoszonych na dzień 17 kwietnia zalicza się zapalenie rogówki, suchość oczu i retinopatię posłoneczną, czyli trwałe oparzenie siatkówki.

Ścieżka całości – gdzie słońce jest całkowicie zakryte przez księżyc, co skutkuje okresem ciemności – przebiegała przez regiony Montreal, Montérégie, Estrie, Centre-du-Québec, Chaudière-Appalaches i Îles-de-la-Madeleine .

W oczekiwaniu na wydarzenie astronomiczne urzędnicy doradzili ludziom zak;adanie certyfikowanych okularów zaćmieniowych, aby zapobiec uszkodzeniom oczu podczas bezpośredniego patrzenia w słońce, a Departament Zdrowia Quebecu we współpracy z regionalnymi optometrystami stworzył system monitorowania urazów oczu.

Władze prowincji twierdzą, że ponieważ optometryści zbierali dane dobrowolnie, mogą wystąpić opóźnienia w raportowaniu, a 28 przypadków może zaniżać prawdziwą liczbę.

Departament Zdrowia twierdzi, że nadal bada wpływ zaćmienia słońca na wizyty na izbach przyjęć.