Premier Justin Trudeau życzył Scottowi Moe sarkastycznego “powodzenia”, w walce premiera Saskatchewanu  z Kanadyjskim Urzędem Skarbowym w związku z odmową odprowadzania federalnego podatku węglowego od emisji dwutlenku węgla.

Trudeau powiedział, że mieszkańcy Saskatchewanu będą nadal otrzymywać rabaty węglowe, pomimo decyzji Moe, aby nie odprowadzać podatku do Ottawy, i dodał, że ufa, iż  CRA odzyska należne pieniądze.

“Nie wiem jak wy, ale kłótnia z CRA o to, żeby nie płacić podatków, to nie jest sytuacja, w której chciałbym się znaleźć. Powodzenia, premierze Moe” – powiedział Trudeau dziennikarzom  w Oakville w  Ontario.

Trudeau podkreślił, że departament podatkowy jest “bardzo, bardzo dobry w uzyskiwaniu należnych mu pieniędzy”, niezależnie od tego, czy pochodzą one od Kanadyjczyków, od firm, czy nawet od prowincji – i podejmie stosowne działania.

“Nie musimy nic robić jako rząd federalny. CRA jest niezależna, przejdzie przez odpowiednie procesy sądowe i nie mam wątpliwości, że w końcu do tego dojdzie”.

Moe ogłosił, że jego prowincja nie będzie pobierać ani odprowadzać podatku węglowego rządowi federalnemu, w proteście przeciwko zwolnieniu z podatku  oleju opałowego, co było powszechnie postrzegane jako kupowanie głosów przez liberałów w atlantyckiej Kanadzie.

Minister środowiska Steven Guilbeault nazwał decyzję Moe  “niemoralną” i “nieodpowiedzialną” i powiedział, że w odpowiedzi na nią zostaną podjęte odpowiednie kroki.