Niebezpieczne robaki wiją  w ziemi  Ontario Robaki Hammerhead mogą urosnąć do trzech stóp i zostały znalezione w Newmarket, Hamilton i rejonie Kitchener. Bipalium to rodzaj dużych drapieżnych planarian lądowych  Często są luźno nazywane „ robakami młotkowatymi ” lub „ planarianami broadheadowymi ” ze względu na charakterystyczny kształt okolicy głowy. Planariany lądowe są wyjątkowe, ponieważ posiadają „pełzającą podeszwę”, silnie urzęsiony obszar na brzusznym naskórku , który pomaga im pełzać po podłożu. Pochodzą z Azji, kilka gatunków jest inwazyjnych w Stanach Zjednoczonych,  Kanadzie i Europie.  Nazwa Bipalium pochodzi od łacińskiego bi- , „dwa” + pala , „łopata” lub „łopata”, ponieważ gatunki tego rodzaju przypominają kilof .

Ludzie są zaskoczeni ich widokiem, ponieważ nie są przyzwyczajeni do ich oglądania. T5o organizmy półtropikalne” – powiedział  CTV News Toronto John Reynolds, biolog laboratoryjny i ekspert od robaków.

Robaki młotkowate wytwarzają niebezpieczną neurotoksynę zwaną tetrodotoksyną.

Toksyny te mogą zabijać małe zwierzęta i powodować wysypkę u ludzi.

„Nie są one poważnie szkodliwe dla ludzi. Mogą powodować okropną wysypkę i mrowienie rąk”  „Jeśli przez pomyłkę połkniesz go, poczujesz tylko mdłości. Na pewno nie będzie to śmiertelne” – pocieszył Reynolds.

Centrum Gatunków Inwazyjnych zaleca zgłaszanie wszelkich obserwacji robaków młotkowatych na stronie iNaturalist.ca .

„Najlepiej byłoby uzyskać dokładne informacje o lokalizacji i adres” – powiedział Reynolds. „I zrób kilka zdjęć, bo to naprawdę jedyny sposób, w jaki możesz zweryfikować odkrycie”