Kanada musi wziąć przykład z Wielkiej Brytanii i zacząć stawiać czoła wzrostowi ekoekstremizmu
Joseph Quesnela

W marcu Frontier Center for Public Policy opublikowało obszerne badanie analizujące narastający problem ekoekstremizmu w Kanadzie w ciągu ostatniej dekady. Szczytem tego ekstremizmu był atak terrorystyczny na budowę rurociągu Coastal GasLink w lutym 2022 r.

Podczas tego ataku około 20 napastników w maskach, z toporami i flarami zeszło na plac budowy, zastraszając pracowników ochrony i pracowników rurociągu oraz powodując szkody warte miliony dolarów.

RCMP powiązała ataki terrorystyczne z anarchistami, zradykalizowanymi przez skrajną retorykę „dekolonizacji” i alarmistyczne przekonania o zmianie klimatu, które doprowadziły do ​​ataków na infrastrukturę eksploatacji paliw kopalnych.

Organizacje ekstremistyczne, takie jak Extinction Rebellion i inne, w ciągu ostatnich kilku lat zaczęły stosować coraz bardziej ekstremalne taktyki. W 2023 r. protestujący zniszczyli dzieła sztuki w Galerii Narodowej, twierdząc, że jest to nieposłuszeństwo obywatelskie mające na celu przyciągnięcie uwagi mediów.

Protestujący sprzymierzeni ze skrajną lewicą od dawna stosują to, co nazywają „różnorodnością taktyk”, obejmujących wandalizm, zastraszanie i inne formy niszczenia mienia.

Sednem tej kwestii jest przekształcenie tak zwanego nieposłuszeństwa obywatelskiego w skrajne akty zastraszania dla celów politycznych, potencjalnie zagrażające życiu. Takie działania są uznawane za terroryzm zgodnie z kanadyjskim kodeksem karnym. Bez względu na to, jak bardzo usprawiedliwiony jesteś w swoich przekonaniach, nie masz prawa zastraszać opinii publicznej i narażać czyjegoś bezpieczeństwa.

W Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej grupy ekstremistyczne eskalowały od obywatelskiego nieposłuszeństwa do działań graniczących z terroryzmem. Just Stop Oil, utworzona w 2022 roku w celu protestu przeciwko brytyjskiej infrastrukturze paliw kopalnych, sieje spustoszenie w Wielkiej Brytanii, zakłócając blokadami ruch drogowy .

Nie trzeba wyjaśniać, że taka taktyka stwarza poważne zagrożenia, w tym  blokowanie pojazdów uprzywilejowanych i prowokowanie fizycznych konfrontacji z kierowcami, z których wielu ma pilne sprawy, w tym nagłe przypadki medyczne.

W październiku 2022 r. dwie Brytyjki zmarły w wyniku obrażeń odniesionych w wypadkach drogowych, które były bezpośrednio związane z wyczynem Just Stop Oil, który niebezpiecznie przekierował ruch w ruchliwym Londynie.

W odpowiedzi rząd brytyjski zaczął stawiać aktywistom zarzuty karne. Co najważniejsze, władze zaczęły poważnie traktować ekoekstremistów. Grupy takie jak Extinction Rebellion zostały sklasyfikowane jako organizacje ekstremistyczne. Co więcej, władze zaczęły traktować grupy ekoekstremistyczne w podobny sposób jak grupy islamistyczne, aby społeczeństwo mogło zgłaszać podejrzenia w celu zapobiegania dalszej radykalizacji.

Prowadząc badania dla Frontier Center na temat ekoekstremizmu, odkryłem, że agencje bezpieczeństwa, takie jak Canadian Security Intelligence Service (CSIS) and Public Safety Canada, były nieproporcjonalnie skupione na prawicowym ekstremizmie. Zamiast przyznać, że fanatycy zmian klimatycznych podsycają radykalizację w Kanadzie, postrzegali „zaprzeczanie zmianom klimatycznym” jako większe zagrożenie.

Media głównego nurtu zaostrzają dodatkowo problem, wyolbrzymiając zagrożenia ze strony prawicy, minimalizując lub ignorując te ze skrajnej lewicy.

Kanadyjczycy dobrze pamiętają demonizację protestów Konwoju Wolności w 2022 r. oraz wysiłki mediów mające na celu powiązanie go z grupami ekstremistycznymi i  zagranicznym finansowaniem – wszystkie te oszustwa zostały zdemaskowane. Media przymykały także oczy na wandalizm i podpalenia, których celem było prawie 100 kościołów w następstwie niepotwierdzonych zarzutów dotyczących szkół z internatem.

Uniwersytety też są tu winne. Aktywnie promują i wspierają ruchy „dekolonizacyjne”, które angażują się w wandalizm   i przyczyniają się do normalizacji ataków na sektor energetyczny.

Kanada musi pójść za przykładem Wielkiej Brytanii, wymieniając te grupy jako ekstremistów, zacząć stawiać im zarzuty i zachęcać do deradykalizacji. Jeśli tego się nie zrobi ośmieli się ekstremistów i spowoduje, że będą znacznie bardziej niebezpieczni.

Joseph Quesnel jest starszym pracownikiem naukowym w Frontier Center for Public Policy .

© Troy Media