Rząd Douga Forda proponuje w przypadku złodziei samochodów zawieszenie prawa jazdy na 10 lat za pierwsze wykroczenie, dożywotnie za trzecie wykroczenie

Rząd premiera Douga Forda spróbuje zwalczyć rekordową liczbę kradzieży samochodów w Ontario, nakładając na osoby skazane za to przestępstwo długotrwałe zawieszenia prawa jazdy. Rząd wprowadzi przepisy zawieszające prawa jazdy skazanym złodziejom samochodów, gdy w grę wchodzą „czynniki obciążające”, takie jak przemoc, groźby lub użycie broni, lub gdy pojazdy są kradzione w celu korzyści finansowych przestępczości zorganizowanej.

„Prowadzenie samochodu to przywilej, a nie prawo. Jeśli chcesz żerować na innych członkach społeczności dla własnego lekkomyślnego zysku, utracisz ten przywilej” – powiedział we wtorek minister transportu Prabmeet Sarkaria.

Po wejściu w życie przepisów każdemu, kto zostanie skazany za kradzież pojazdu mechanicznego na podstawie kodeksu karnego, może grozić zawieszenie prawa jazdy na 10 lat za pierwsze przestępstwo, zawieszenie prawa jazdy na 15 lat za drugie przestępstwo i dożywotnie zawieszenie prawa jazdy za trzecie przestępstwo.

Sarkaria ogłosiła to wraz z radcą prawnym Michaelem Kerznerem w oddziale policji prowincji Ontario tuż przy autostradzie 401 w Toronto. Ustawa zostanie przedłożona w czwartek i z pewnością zostanie przyjęta, biorąc pod uwagę znaczną większość postępowych konserwatystów w Queen’s Park.

Jednak adwokat z Toronto, Stephen Hebscher, zakwestionował konstytucyjność proponowanych zmian. „Proponowane zawieszenia prawa jazdy może być niezgodne z konstytucją, ponieważ  stanowi ustawodawstwo związane z prawem karnym, które podlega wyłącznej jurysdykcji parlamentu federalnego” – powiedział Hebscher, który prowadzi praktykę  w North York.

Jego zdaniem „musiałby istnieć związek między kradzieżą samochodów a bezpieczeństwem na drogach”, aby ustawodawstwo było zgodne z konstytucją w ramach podziału kompetencji między prowincjami a rządem federalnym.

Ustawodawstwo Ontario wprowadziłoby również surowsze kary dla osób skazanych za jazdę kaskaderską, definiowaną częściowo jako przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Pierwsze wykroczenie skutkowałoby zawieszeniem prawa jazdy na rok, w przypadku drugiego na trzy lata i zawieszeniem na całe życie – z możliwością skrócenia pod pewnymi warunkami – w przypadku trzeciego wyroku skazującego.

„Mówiąc najprościej, prędkość zabija. Zbyt często widzimy, jak kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości w całej prowincji, co jest niedopuszczalne, szczególnie w przypadku  kierowców, którzy przestrzegają prawa” – stwierdził Kerzner.

Szef policji w Toronto Myron Demkiw powiedział w marcu, że w 2023 roku w mieście skradziono 12 000 pojazdów, co oznacza jedną kradzież mniej więcej co 40 minut. Według danych prowincji, w mieście odnotowano także 78-procentowy wzrost liczby brutalnych kradzieży samochodów w ciągu ostatnich trzech lat.

Tymczasem policja regionalna w Yorku odnotowała 82-procentowy wzrost liczby kradzieży samochodów w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.